9° C
Ma 2024. november 02., szombat, Achilles napja van.
9° C
Ma 2024. november 02., szombat, Achilles napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 FAP: letölthető szakmai útmutatók és tervezési segédletek

FAP: letölthető szakmai útmutatók és tervezési segédletek

Felhívjuk a figyelmet, hogy a letölthető segédletek és tanulmányok a Magyar Mérnöki Kamara szellemi tulajdonát képezik. Egészben vagy részben, nyomtatott formában, elektronikus úton, vagy bármely más módon való sokszorosításuk, közzétételük vagy terjesztésük a Magyar Mérnöki Kamara kifejezett, írásos hozzájárulása nélkül tilos és jogi eljárást von maga után.
 
Az alábbi táblázatokból választhatja ki az egyes elérhető anyagokat.

Általános témák, kiemelt anyagok
Akusztikai tagozat
Anyagmozgató Gépek, Építőgépek és Felvonók Tagozat
Egészségügyi-műszaki Tagozat
Elektrotechnikai Tagozat
Energetikai Tagozat
Építési Tagozat
Épületgépészeti Tagozat
Erdőmérnöki, Faipari és Agrármérnöki Tagozat
Gáz- és Olajipari Tagozat
Geodéziai és Geoinformatikai Tagozat
Geotechnikai tagozat
Gépészeti Tagozat
Hírközlési és Informatikai Tagozat
Környezetvédelmi Tagozat
Közlekedési Tagozat
Munkabiztonsági Tagozat
Szilárdásvány-bányászati Tagozat
Tartószerkezeti Tagozat
Tűzvédelmi Tagozat
Vegyészmérnöki Tagozat
Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozat

 

Általános témák, kiemelt anyagok

ÉPÍTÉSI BERUHÁZÁSI  FOLYAMATOK RENDSZERE – szakmai ajánlás (2018)

Jelen szakmai koncepció célja az építési beruházások folyamatának és résztvevőinek, azok feladatainak, egymáshoz való viszonyának, felelősségi körének, valamint a tervezői szolgáltatások fázisainak, feladatainak és ajánlott díjazásának szabályozása.

Szerződéskötési útmutató (2018)


A Magyar Mérnöki Kamara a tervező mérnökök szerződéskötési gyakorlatának támogatása céljából kidolgozta a tervezési szerződésekre vonatkozó útmutatóját. Az útmutató magyarázatokat és hasznos tanácsokat tartalmazva ismerteti a tervezési szerződés rendelkezéseit. Az útmutató az egyes szerződések rendelkezésére vonatkozóan szövegjavaslatokat is kínál a szerződéskötés előtt állók számára. Az útmutató összeállításával célunk a jó és a mérnökök érdekeit szolgáló szerződések megkötésének támogatása volt. Az útmutatónk nem tartalmazza az egyes mérnöki szakterületek sajátos szerződéses rendelkezéseit.
Szándékaink szerint az útmutatónkat folyamatosan fejleszteni kívánjuk, amihez várjuk az egyes szakterületek észrevételeit, javaslatait.


vissza a tagozatok listájához

 

Akusztikai tagozat

Elektroakusztika elméleti és gyakorlati áttekintés (2022)

Az új AVT (audiovizuális tervezés) jogosultság elbírálásához készített kérdések során korszerű magyar nyelvű szakirodalom hiányában csak angol nyelvű hivatkozásokat lehetett felsorolni.
Az elektroakusztikai szakma jelentősége (érintettsége tényleges aránya tervezésben, kivitelezésben, üzemeltetésben) indokolta az AVT jogosultság létrejöttét. A mérnöki segédlet célja, hogy a jogosultság megszerzéséhez biztosítsa az elméleti és gyakorlati alapismeretek összefoglalását.
A szakágat tekintve a segédlet egyben több évtizedes hiányt is pótol, hiszen átfogó és mérnöki szintű összefoglalás jelenleg nem létezik a hazai szakirodalomban. A segédlet így azok számára is hasznos lehet, akik csak ismerkednek a témával.

Teremakusztikai méretezés gyakran előforduló szituációkban – példatár (2020)

A teremakusztikai méretezési segédletet kiegészítő példatár az építészeti akusztika témakörében gyakran előforduló helyzetek (tanterem, iroda, tárgyaló, zajcsökkentés) méretezésénél alkalmazható eljárásokra mutat példákat új építés és felújítás esetére. A segédlet a gyakran előforduló hibákra is ad példát, magyarázatokkal.

Teremakusztikai méretezés gyakran előforduló szituációkban (2019)

A teremakusztikai méretezési segédlet az építészeti akusztika témakörében gyakran előforduló helyzetek méretezésénél alkalmazható elveket, összefüggéseket, példákat mutatja be egy elméleti összefoglaló keretében. A segédlet része a hazai és nemzetközi szabályozási környezet és tendenciák áttekintése, valamint fogalommagyarázat is.


vissza a tagozatok listájához

 

Anyagmozgató gépek, Építőgépek és Felvonók Tagozat

G-D-36 Tanúsítvány kiadásához kompetencia-követelmények kidolgozása (2022)

Az anyag összefoglalja az emelőgép tanúsítás célját, felsorolja a szakértői feladatokat. Bemutatja a jelenlegi tanúsítási rendszert és javaslatot ad új, két részes tanúsítási rendszer bevezetésére.
Az anyag külön fejezetekben tárgyalja az általános emelőgép szakértői, valamint a géptípusokra vonatkozó műszaki ismereteket, szabványokat, jogszabályokat. A témakörök a tagozati szakértők által lefedett gépcsoportokon túl munkavédelmi részt is tartalmaznak. A leendő és jelenlegi szakértőknek is alapvető munkavédelmi ismeretekkel kell rendelkezniük.
A pályázati anyagban szereplő kérdések, feladatok egy alapot képeznek az objektív kompetencia vizsgálathoz és a felkészüléshez, ami azért is fontos mert több éve nincs egyetemi, főiskolai képzés a tagozathoz tartozó szakterületeken. A tananyag a tagozat szakmai továbbképzéséhez is használható, a megújítást kérők szakmai felkészültségét segíti. További célunk volt, hogy a szakmagyakorló szakértők munkájuk során a jelen pályaműben leírtakat használni tudják, a géptípusonként összegyűjtött jogszabály-, szabványgyűjtemény, ajánlott irodalom hasznos segítségükre lehet.

Emelőgépek időszakos vizsgálatának eljárásrendje (2021)

A pályamű támogatást nyújt az AÉF Tagozat G-D-36 Daruk, emelőberendezések, emelőeszközök, illetve a Munkabiztonsági Tagozat Mb-5 SZ: Emelőgép technológiája és eszközeinek biztonsága területén működő tagjainak munkájához. Alkalmas továbbképzés tananyagának összeállításához. Az útmutatót használni tudja minden olyan szakember, hatóság, aki az emelőgépek üzemeltetésével, időszakos vizsgálatával kapcsolatban tevékenykedik. Az útmutató megfogalmaz szabályozási korszerűsítési és módosítási javaslatokat, például a korszerűsítésre váró 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelettel hatályba helyezett biztonsági szabályzat emelőgép vizsgálatokkal összefüggő fejezetének kidolgozásához.

Híddaruk méretezési segédlete (2019)
A segédlet elsősorban a tervező, karbantartó mérnököknek készült a híd- és bakdaruk gépészeti részegységeinek méretezéséhez. A segédlet célja bemutatni azokat a korábban nem használt fogalmakat, méretezési eljárásokat, amelyek az új EN szabványok bevezetésével váltak elérhetővé.

Felvonók felújítása és átalakítása – Műszaki segédlet (2018)
Jelen segédlet tárgya a felvonóknak – a vonatkozó jogszabályok szerinti – egy vagy több ütemben való teljeskörű felújításával kapcsolatos részletes követelmények ismertetése, továbbá az átalakított, valamint áthelyezett felvonókra vonatkozó szabványok előírásait kiegészítő útmutatás a megfelelő gyakorlat elősegítése érdekében.

Kiegészítések, értelmezések a 47/1999 (VIII. 4.) GM rendelettel hatályba helyezett Emelőgépek Biztonsági Szabályzathoz (2017)
A Magyar Mérnöki Kamara korábban közreadta az Anyagmozgató gépek, Építőgépek és Felvonók Tagozata (AÉFT) által kidolgozott „Útmutató az emelőgépek biztonsági szabályzatához” című anyagot. A pályázati összeállítás 1. pontja a 47/1999 (VIII. 4.) GM rendelet mellékletének egyes pontjaira hivatkozva adja meg a kiegészítéseket, magyarázatokat. A terjedelmi korlátozások miatt a rendelet teljes szövege az összeál-lításban nem szerepel, ezért az anyag a gyakorló felhasználók számára a közzétett a formájában nehézkes. Erre reagálva a tagozat szakemberei azt egybeszerkesztették a jogszabállyal, valamint további észrevételeket, kiegészítéseket tettek. Ebbe a bővítési munkába bevonták az MMK Munkabiztonsági Tagozat, valamint az Országos Emelőgépes Egyesület szakembereit is.

Útmutató az emelőgépek biztonsági szabályzatához (2016)
Az emelőgépek területén a műszaki-biztonsági ismeretek dinamikusan változásait az üzemeltetés biztonságára vonatkozó szabályozási rendszer csak késedelmesen tudja követni. Erre tekintettel jelen útmutató segítséget kíván nyújtani azokon a területeken, ahol a szabályozás elmaradása a mindennapok üzemeltetési gyakorlatában egyre több nehézséget jelent. Az összeállítás a 47/1999 (VIII. 4.) GM rendelettel hatályba helyezett emelőgépek biztonsági szabályzat egyes pontjaihoz fűz megjegyzést, észrevételt. Ezek az észrevételek az emelőgépek területén tevékenykedő szakemberek a rendelettel összefüggő csaknem 20 éves gyakorlati tapasztalatait foglalják magukban. Tekintettel az egyéni véleményekre, azok csak ajánlat szintű érvényességként vehetőek figyelembe, minden felhasználónak egyénileg kell meghozni azt a döntést, hogy az itt leírtakat hogyan használja fel.


vissza a tagozatok listájához

 

Egészségügyi-műszaki Tagozat