Nagy érdeklődés mellett zajlott az Országos Vízügyi Főigazgatóság székházában a „Vízgazdálkodási Információs Rendszer és téradatbázis fejlesztése” elnevezésű KEHOP-1.1.0-15-2022-00015 azonosítószámú projektjének nyitóeseménye 2022. októberében.
A projekt célja a Vízügyi Ágazat szakfeladatai ellátásának támogatása komplex alapadatokkal, geodéziai adatokkal, az adatelhelyezések és adatelérések minőségi javításával, és az azt kiszolgáló IT infrastruktúra fejlesztésével, mivel elengedhetetlen, hogy a vízgazdálkodással és az éghajlatváltozás hatásaival kapcsolatos tervezéshez a téradatok informatikai hátterét biztosító rendszerek és adatok a vízügyi ágazat rendelkezésére álljanak.
Kiemelt feladat a vízügyi ágazat feladatellátásához használt Vízgazdálkodási Információs Rendszer tér- és leíró adatbázisai közötti adatkonzisztenciát és az adatáramlást biztosítani, melynek megfelelő kialakítása a jelenlegi rendszer továbbfejlesztésével megvalósítható, amelynek eredménye a magasabb szintű, hatékonyabb munkafolyamatokat és téradat szolgáltatás elérését biztosító alkalmazás, és komplex alap adatrendszer. A növekvő igények kielégítésére, és a szakfeladatok ellátására nem csak módszertani változásra, hanem a növekvő elvárásokat is kiszolgáló technológiai fejlesztésekre, eszközökre, infrastruktúrára van szükség. A Vízgazdálkodási Információs Rendszer (továbbiakban: VIZIR) továbbfejlesztése a megfelelő vízügyi feladatellátáshoz kulcsfontosságú, a VIZIR fejlődését a projekt több oldalról támogatja.
A vízügyi feladatok ellátása egyre inkább megkívánja a megbízható, korszerű adatbázis használatát, melyben nagy szerepet kapnak a speciális vízügyi adatok, melynek adatgazdája a vízügyi igazgatóság. Egyre nő az igény a vízügyi feladatvégzések során a speciális adatok használatára, melyhez speciális adatgyűjtő eszközök szükségesek. Az adatgyűjtés támogatása, és az azt kiszolgáló infrastruktúra egyaránt fejlesztésre szorul, mind hardveresen, mind a háttér informatikai rendszer kialakításában. Ehhez szükséges, hogy az ágazat az elavult vagy a közeljövőben elavulni látszó eszközeit, eljárásait, mérőműszereit tovább fejlessze, szervezeteit műszakilag felkészítse a további adatgyűjtési feladatokra.
A geodéziai és távérzékelési adatgyűjtés ma olyan eszközökkel valósítható meg, amelyeknek keletkező mennyisége komoly informatikai tervezést (hardveres, szoftveres és rendszer tervezést) igényel. Az informatikai háttér fejlesztése során biztosításra kerül a létrehozott adattartalmak biztonságos tárolása, IT biztonsági szempontú védelme.
A projekt célja a vízgazdálkodási tevékenységek támogatása megfelelő alapadatokkal, a Vízgazdálkodási Információs Rendszer (VIZIR) működésének biztosításával, mellyel hatékonyan végezhető az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás, és az ennek megfelelő vízgazdálkodás kialakítása. Kiemelt feladat a VIZIR megfelelő működésének biztosítása, a téradatbázis és leíró adatok integrálása, felmérési adatok gyűjtése, adatbázisba szervezése az ágazati felmérési terv végrehajtásának támogatása.
SZAKMAI CÉLOK:
• VIZIR megfelelő működésének biztosítása;
• komplex alapadatbázis tervezése, adatkarbantartás támogatása téradatokat kezelő alkalmazással;
• a vízügyi ágazat nagyfeladatainak támogatása geodézia, távérzékelési adatgyűjtéssel, illetve a jövőben a felmérési tevékenységeket támogató információs rendszer elkészítése.
• A felmérési terv végrehajtásának átláthatóságát biztosító rendszer elkészítése;
• A vízügyi szakágazatok ellátása aktuális adatokkal;
• Az ágazat felmérő rendszereinek amortizációs pótlása, megfelelő színvonalra hozatala
INFRASTRUKTURÁLIS CÉLOK:
• Korábbi infrastruktúra fejlesztések eszközeinek amortizációs pótlása/fejlesztése;
• Térinformatikai alkalmazások futtatásához alkalmas szerver, kliens környezet kiépítése;
• Térinformatikai adatok mennyiségének kezelésre alkalmas rendszerkörnyezet;
• Eszközök korszerűsítése a térinformatikai használat biztosításához.
FEJLESZTÉSI TERVEK:
Vízgazdálkodási Információs Rendszer továbbfejlesztésével egységes és átjárható vízgazdálkodási alapadat nyilvántartás valósul meg, az információs rendszer továbbfejlesztésének eredményeként a különálló vízgazdálkodási célú adatbázisok összekapcsolásával magasabb szintű, hatékonyabb munkafolyamatokat és téradat szolgáltatás elérést biztosít a rendszer a felhasználóinak.
A projekt során a vízügyi ágazatban kezelt, a vízügyi szakrendszerek által egységesen használt alapadatok számára létrejön egy új, integrált téradatbázis, valamint ennek komplex lekérdező és karbantartó felülete.
Az állampolgárok, ahogy eddig is közérdekű adtaigényléssel fordulhatnak a környezeti adatok megismerése iránt, melyet a hatályos jogszabályok (az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII tv, a közérdekű adat iránti igény teljesítéséért megállapítható költségtérítés mértékéről szóló 301/2016. (IX. 30.) Korm. rendelet) alapján jelenleg is és a projekt után még inkább ki tudunk szolgálni.
A PROJEKT JELLEMZŐ ADATAI:
Kedvezményezett neve:
Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF)
Projekt címe:
Vízgazdálkodási Információs Rendszer és téradatbázis fejlesztése
Projekt azonosító száma:
KEHOP-1.1.0-15-2022-00015
Szerződött támogatási összeg:
2 990 000 000 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Projekt kezdő időpontja: 2021.12.07.
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023. 11. 30.