A lakótömböknek nem kell mindenképpen kocka alakúnak lenniük, a mérnöki fejlődés azt is jelenti, hogy az építészek lakóprojektjeikben egyre különlegesebb módját választhatják a tömegformálásnak. A brit Dezeen Magazin 10 különleges formájú lakóépület összeállítását mutatjuk be.
Sluishuis, Hollandia, a BIG és a Barcode Architects tervei szerint
A dán BIG stúdió és a holland Barcode Architects stúdió által tervezett szögletes Sluishuis tömb az amszterdami IJ-tó fölé nyúlik egy dupla konzolon. A most elkészült épület 442 örök-, illetve bérlakást foglal magába. A BIG-től nem idegen a szokatlan formájú lakótömbök létrehozása, a stúdió tetraéder alakú, manhattani Via 57 West alkotása egy másik figyelemre méltó példa.
Fake Hills (Hamis dombok) Kína, MAD stúdió
Ahogy a neve is sugallja, a Beihai kikötővárosban található Fake Hills tetővonalával egy hullámzó domborzatú horizontot idéz meg. Tervezése során arra törekedtek, hogy elkülönüljön a kínai városképet gyakran uraló, szabványosított lakótömböktől. A pekingi székhelyű MAD stúdió az épület egyedi formájához igazodó kiegészítő létesítményeket is tervezett, a homlokzatba vágott hatalmas mélyedésekben lévő sziklamászó falaktól, a tető laposabb részein lévő teniszpályákig, kertekig és úszómedencékig.
Ilot Queyries, Franciaország, MVRDV építésziroda
A bordeaux-i Ilot Queyries épület tetőinek lejtése 14 és 45 fok között változik, a naphoz való viszonyuktól függően. A holland MVRDV stúdió által gondosan kialakított szabálytalan elrendezés célja, hogy a természetes szellőzést és a fényt az egész területen maximalizálják, miközben az egyik sarokban alacsony épületek állnak, hogy illeszkedjenek a szomszédos épületekhez. A tömb másik végén kilencemeletes tömbök néznek a Garonne folyóra.
The Wave (hullám), Dánia, tervező: Henning Larsen
A hullámvasúthoz hasonlóan futó öt „hegygerinc” határozza meg a The Wave épületet, amely kilencemeletes blokkokban összesen 100 lakást foglal magába a Vejle-fjord vízpartján. Az épület a termékeny dán építész, Henning Larsen víziója volt, aki 2013-ban hunyt el, mielőtt műve elkészült volna. A 2008-as pénzügyi válság miatt megtorpant kivitelezés 11 év után fejeződött be.
A lépcsőn leereszkedő épület, Olaszország, az Elasticofarm és a Bplan Studio munkája
A The Building Descending the Stairs (a lépcsőn leereszkedő épület) egy 47 apartmanból álló, szögletes fémcölöpökön egy tér fölé emelt, lecsúszó ív. A velencei lagúnára néző épületet az ElasticoFarm és a Bplan Studio építészirodák úgy tervezték meg, hogy a lakók tengerre néző panorámáját semmi se zavarja meg.
L’Arbre Blanc (Bíbor), Franciaország, Sou Fujimoto, Nicolas Laisné, Dimitri Roussel és az OXO Architectes tervei alapján
Sou Fujimoto japán építész társaival együttműködve dolgozott ezen a 113 lakásnak otthont adó 17 emeletes épületen, amely „a toronyház újragondolására” törekszik. A Montpellier-i tömböt egy fa formájára tervezték, hogy a lakókat a szabadban való tartózkodásra ösztönözze, és sajátos karaktert kölcsönöz neki a számos kiugró, levelekként szétterülő – némelyik több mint hét méter hosszú – erkély.
La Muralla Roja, Spanyolország, tervezte Ricardo Bofill
Az 1973-ban elkészült, a néhai spanyol építész, Ricardo Bofill által tervezett, élénk színű La Muralla Roja (A vörös színű fal) messze a legkorábbi példája a szokatlan formájú lakótömböknek ezen a listán. A spanyolországi Calpe tengerpartján, egy szikla tetején álló lakótelep erődszerű formát ölt, bonyolult geometrikus belső lépcsőkkel és MC Escher festményeire emlékeztető közlekedési útvonalakkal.
Busan Times, Dél-Korea, Moon Hoon munkája
Körképünk egyik legszokatlanabb formájú épülete a Busan Times egy négyemeletes betonépület, amelyet Moon Hoon dél-koreai építész tervezett bagolyra emlékeztető formában. A legfelső lakás nagy ablakából kinyúló betonkeret a madár arcát hivatott ábrázolni, a két oldalsó nyílás pedig éjszaka szemként világít. A szárnyat az épület keleti oldalából kiemelkedő, függőleges, felszeletelt sarokkal ellátott térfogat testesíti meg.
XS Ház, USA, tervezőiroda: ISA
A philadelphiai kínai negyedben található XS House rendkívül karcsú, összesen hét lakás fér el benne egy parkolóhely szélességű telken. „A telek rendkívül keskeny alapterületét az öblök, a félemeletek és a kétszintes felső egységek stratégiai felhasználásával bővítettük, miközben a minimális, egylépcsős mag elrendezést megtartottuk” – magyarázta a helyi ISA stúdió szakembere.
Prospect Place, Egyesült Királyság, Frank Gehry alkotása
Frank Gehry Pritzker építészeti díjjal kitüntetett építész első brit lakóépület-projektjét jellegzetes, nagy ablakokkal áttört, hullámzó fehér homlokzat jellemzi. A fejlesztés a Battersea Power Station megújításának része, két épületből áll, együttesen több mint 300 lakást tartalmaznak, amelyek között nincs két egyforma.