A Stanford Egyetem és a NASA szakemberei 33 ország 71 tavát vizsgálták az algavirágzás szempontjából: a globális kutatás elkeserítő eredményt hozott, azonban a Balaton vízminősége komoly javulást mutat.
A Stanford kutatói a Landsat műholdak adatai alapján hat kontinens 100 km2-nél nagyobb tavát vizsgálták a nyári időszakban készült felvételekkel. A kutatás során arra törekedtek, hogy a fizikai körülmények, a földrajzi szélesség és az emberi beavatkozás mértéke minél különbözőbb legyen. A tavakról 1984 és 2012 között készült 32.000 felvételt elemezték, elsősorban az erős infravörös jeleket keresték. Ennek oka, hogy a fitoplankton virágzásakor megnő a klorofill koncentrációja, a klorofill a kék és a vörös hullámhosszakat elnyeli, a közeli infravörös sugárzást (és a zöldet) viszont visszaveri, azért az intenzív algavirágzás idején az infravörös felvételeken erős infravörös visszaverés látható. A fitoplankton virágzására vonatkozóan a kutatók a tavakat négy csoportba sorolták. Megkülönböztették azokat, amelyeknél javuló tendenciát tapasztaltak (azaz az algavirágzás csökkenő tendenciát mutat), amelyeknél folyamatos a vízminőség romlása (az algavirágzás fokozódik), amelyeknél a korábbi javulás után romlás következett be, illetve amelyeknél nem volt kimutatható trendje a változásoknak.
A kutatás során a 28 éves periódusban a nyári maximális algavirágzás a vizsgált 71 tó közül 48-nál növekedett, míg 6 tó esetében tapasztaltak javulást: ez utóbbiak egyike a Balaton. A szakemberek szerint a javulást mutató tavaknál, mint a hazai Balaton, a komoly erőfeszítésének köszönhető a vízbe kerülő szennyező tápanyagok mennyiségének csökkenése, valamint a vízminőség megőrzéséhez hozzájárul az is, hogy a vízhőmérséklet nem, vagy csekély mértékben mutat emelkedő tendenciát.
A tavak állapotának romlása erőteljesebb volt a vizsgált időszak utolsó éveiben. A kutatási eredmények azért is kiemelkedően fontosak, mivel az algavirágzás nemcsak az ivóvízellátásra van kedvezőtlen hatással, hanem a mezőgazdaságra, a halászatra és a turizmusra is. Becslések szerint csak az Egyesült Államokban az édesvizekben bekövetkező algavirágzás évente 4 milliárd dollár kárt okoz.
Forrás: http://www.urvilag.hu/kornyezetunk_vedelme/20200703_tisztulo_balaton