8° C
Ma 2025. április 12., szombat, Gyula napja van.
8° C
Ma 2025. április 12., szombat, Gyula napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer


* Elfelejtett jelszó
Emlékezzen rám


Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Szénből üveg?!

Szénből üveg?!

aug 23, 2021 | kitekintő

Egy nemzetközi kutatócsoport forradalmi eredményeit publikálta a National Science Review tudományos folyóirat augusztusban: a kutatócsoport megalkotta az emberiség által jelenleg ismert legkeményebb anyagot. Az új anyagot AM-III szénnek nevezik, és olyan, mint egy szénből előállított üveg.  
 

 

Átfogó mechanikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a szintetizált AM-III szén az eddig ismert legkeményebb és legerősebb amorf anyag, amely képes megkarcolni a gyémántkristályt és megközelíteni annak szilárdságát. Az előállított AM-szén anyagok kiváló mechanikai és elektronikus tulajdonságokat egyesítenek, és potenciálisan felhasználhatók olyan fotovoltaikus alkalmazásokban, amelyek ultramagas szilárdságot és kopásállóságot igényelnek. Az új anyag nevében az „AM” az amorfot jelöli, ami miatt közelebb áll az üveghez, mint a gyémánthoz. Az acélnál tízszer keményebb amorf szén különleges tulajdonságai miatt viszonylag széles körben alkalmazható, többek között félvezetőként vagy fotoelektronikus eszközökben, továbbá extra erősségű páncélüveg előállítására is kiváló.

 

A kutatás célja kezdettől fogva nagy keménységű üveg előállítása volt, melyhez ún. fulleréneket vettek alapul, amelyek a Buckminster Fuller építészről elnevezett, szénatomokból álló molekuláris labdák. A fulleréneket magas hőmérsékleten, óriási nyomással összepréselve sárga színű, üvegszerű, gyémántnál is keményebb anyagot kaptak. A világ legkeményebb természetes anyagaként ismert gyémánt szintén magas hőmérsékleten és nyomáson keletkezik a föld belsejében. A gyémánt keménysége a Vickers-teszt alapján 70–100 gigapascal, az AM-III szén azonban 113 gigapascal keménységű, ami elegendő volt ahhoz, hogy a tesztek során látványos karcolást ejtsen egy gyémántfelületen.

 

 

A tanulmány elérhető: Discovery of carbon-based strongest and hardest amorphous material | National Science Review | Oxford Academic (oup.com)

fókusz

Egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye

A klímaváltozás a jég visszahúzódása, illetve a gleccserek fogyatkozása révén is szembetűnő – szögezte le a geológus szakma véleményére hivatkozva Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának december...

história

Decemberi mérnök-kalauz

Technikatörténeti érdekességek, programok, műszaki- és mérnöki évfordulók 2024 decemberében.   Mérnök-kamarai szakmai továbbképzések Az év utolsó napjához közeledve a kötelező szakmai továbbképzések teljesíthetősége érdekében a Magyar Mérnöki Kamara egyes szakmai...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)