A 2023. évi Feladat Alapú Támogatási pályázat keretében a Békés Vármegyei Mérnöki Kamara és az MMK Hírközlési és Informatikai Tagozata közösen kapott lehetőséget Bécs, Aspern Okos város projekt tanulmányút megvalósítására.
A tagozat a tanulmányút keretében a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karán is látogatást szervezett, hogy megtegye egy jövőbeni együttműködés első lépéseit. A két naposra tervezett tanulmányútra május 11-én indult a társaság, a Békés Vármegyei Mérnöki Kamara 30, a tagozat 14 fővel képviseltette magát.
Az első állomás a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kara volt.
A társaságot dr. Lilik Ferenc egyetemi docens, tanszékvezető-helyettes fogadta, Mészáros István mesteroktató (Távközlés), Németh Péter Ernő tanársegéd (Űrtávközlés) és dr. Prukner Péter egyetemi adjunktus (Digitális Fejlesztési Központ) kíséretében. A látogatás első részében Mészáros István ismertette az egyetem történetét és a Távközlési Kar működését. Dr. Lilik Ferenc a tanszék feladatait és lehetőségeit vázolta, míg dr. Prukner Péter a rádiófrekvenciás labor vizsgálatait, valamint a futó fejlesztéseket ismertette előadásában. A prezentációkat követően három labor – a Távközlési-, az Űrtávközlési labor és a Digitális Fejlesztési Központ Rádiófrekvenciás mérőlaborja – megtekintésére nyílt lehetőség. A Távközlési laborban ismét Mészáros István kalauzolta a társaságot. A hallgatóknak lehetőségük van a jelenlegi optikai hálózati struktúrák tanulmányozására és mérésére. A labor felszereléséhez a Raynet Kft. is hozzájárult optikai szálakkal és szerelvényekkel. A laborban lehetőség van továbbá a strukturált hálózatok tanulmányozására, mérésére több kategóriában (Cat5-Cat8).
Az Űrtávközlési laborba Németh Péter Ernő tanársegéd vezetett minket. A labor felszerelésének egy részét a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság biztosította, ezért a névadók is ők. Lehetőség volt megtekinteni a hamarosan az űrbe kerülő teljesen magyar fejlesztésű nyomtatott áramkör másolatát. Érdekes módon, az Űrtávközlési laborban van egy kábeltelevíziós hálózatot bemutató panel is a Comtech jóvoltából. A Digitális Fejlesztési Központba dr. Prukner Péter adott betekintést. Beléphettünk a Rádiófrekvenciás mérőlaborba és megtekinthettünk egy éppen futó mérést, betekinthettünk az adataiba. A fejlesztési központban több érdekességet megtekinthettünk még, VR szemüveg használatával lehetőség nyílik orvosi diagnosztizálásra a hirtelen rosszullétek szédülések esetén a szemmozgás alapján tudnak javaslatot tenni további vizsgálati irányra, egyes esetekben akár a fülben lévő egyensúlyközpont helyre igazításával azonnali segítséget is képesek adni.
A megyei és tagozati vezetők megbeszélést folytattak a tanszék vezetőjével a további együttműködés érdekében. Az egyetemi látogatás után rövid, vezetett városnézésen vehettünk rész. A szállás Mosonmagyaróváron volt, közös vacsorával zártuk a napot.
Pénteken került sor Bécs, Aspern városrészbe történő látogatásra. Sajnos az időjárás nem fogadta a társaságot kegyeibe, erős szél és eső verte a várost. Andreas Schuster és Wolfgang Rittsteiger fogadott minket, akik bemutatták a Aspern Smert City Research (ASCR) projektet.
A városrész kiépítése az általános tendenciáktól eltérően az infrastruktúra teljes kiépítésével kezdődött meg, előbb épült meg a metró vonal a belvárost összekötve a városrésszel, mint az első épületek. Mint elmondták, a lakásokhoz 0,7 parkolási lehetőséget terveztek.
A tervezők négy alapra fókuszáltak:
Smart Grid – hálózatok digitalizálása
Smart Building – energiahatékony és erőforrás takarékos épületek
Smart ICT – inteligens és biztonságos adatkezelés
Smart User – befogadó és fejlődő felhasználok (lakosság)
Smart Grid – hálózatok digitalizálása
A városrészt 100 százalékban lefedték optikai hálózattal. A fogyasztást mérőeszközök adatait gyűjtik és feldolgozzák. Bécsben 3500 gépkocsi töltőpont található, ezzel az egyik legsűrűbb e-töltő hálózattal rendelkezik, de Aspern még ebből a szempontból is kimagaslik. A töltést RFID kártyával vagy mobilapplikációval lehet indítani, ahogy ez már máshol is elterjedt. A töltést Charging Point Operátor (CPO) irányítja az aktuális igényeknek és a rendelkezésre álló energiának függvényében. Az energiát napelemekkel és szélerőművekkel igyekeznek megtermelni, de természetesen az országos energiahálózathoz is csatlakoznak a biztonságos ellátás érdekében. A hálózatokat hosszútávra tervezik, megfelelő tartalékokat képezve, mivel az út- és járdaburkolatokat 10 évig nem lehet felbontani.
A versenyhelyzetben lévő szolgáltatások egy infrastruktúra tulajdonos kezében vannak, de kötelesek a versenytársak igényeinek helyt adni. A hírközlési hálózat a Telekom Austria tulajdona, amely köteles az infrastruktúráját más szolgáltatóknak is átengedni (itt már megvalósult az open access).
Smart Building – az ASCR az épületek esetében is a megújuló energiaforrásokat kívánja használni. Az épületek vasbetonvázzal és fa alapú anyagokkal épülnek. Kérdésünkre, hogy hány évre tervezik az épületeket, azt válaszolták, akár 100 évre, de az esős időben azért láttunk leázott falrészeket. Az épületekben nincs külön légkondicionáló berendezés, hanem szigeteléssel, növényekkel kívánják az élhető környezetet biztosítani. A városrészben nincs vezetékes gáz, a megújuló energiákat részesítik előnyben.
Smart ICT – a kommunikációs technológia kulcsszerepet játszik a városrész fejlődésében. Az optimális működés érdekében minden adatot gyűjtenek, hogy az erőforrások megfelelő időben és módon rendelkezésre álljanak. Az adatok az adatkezelési irányelvek figyelembevételével kezelik.
Smart User – az emberi viselkedés kulcsfontosságú tényező a klímavédelem, a CO2-csökkentés és a fogyasztásoptimalizálás szempontjából.
A felhasználók célja jelen esetben megegyezik az ASCR-kutatás lényeges elemeivel. A felhasználok interfészt képeznek a kutatott technológiák és azok tényleges alkalmazása között. A használati szokásaik elemzésével lehet meghatározni, hogy mennyi energiaszükséges egy fenntartható családi egységhez. A kutatási programban jelenleg lakosok vesznek részt, valamint a terültén tanuló diákok, tanárok, irodai dolgozók és az e-autó-vezetők. Elmondták, hogy érdekes módon Aspern városrészben a lakásárak a bécsi viszonyokhoz képest mérsékelt árszínvonalat képviselnek és egyes épületek szociális bérlakásként működnek.
Bécs elkötelezte magát ezen megoldás mellett, Aspen városrészben még három egységet terveznek építeni, illetve további külterületeket vonnak be a szociális lakásépítési programba. A városrész nem csak lakásokat, munkahelyeket is létrehozott, és további cél, hogy még több állami és önkormányzati funkciók telepítsenek a városrészbe. Az első ütem tapasztalatait felhasználják a későbbi ütemek építésénél. Az átlaghőmérséklet növekedése miatt (2°C-t tapasztaltak) például nagyobb tereket hagynak, az épületeket egymástól távolabb építik, csökkentik a burkolt területek nagyságát, több növényzetet ültettetnek. A városrész közepében lévő mesterséges tó egyik funkciója – a geotermikus energiatermelés és a pihenő park mellett –, hogy segít szabályozni a környezeti hőmérsékletet.
Aspern után fogadtak minket a Siemens Campus (Siemens City) épületébe, itt Manfred Haslinger kalauzolt bennünket. A Siemens Campus az élvonalbeli kutatás, fejlesztés és együttműködés központjaként szolgál. A campus megtestesíti a Siemens vízióját egy fenntartható és technológiailag fejlett környezet létrehozásáról, amely elősegíti a kreativitást, az együttműködést és az innovációt. A campus az interdiszciplináris kutatás központjaként szolgál, ahol különböző területek szakértőit egyesítik, hogy megoldásokat dolgozzanak ki a jövő kihívásaira. Úgy tervezték, hogy olyan hely legyen, ahol az ötletek virágoznak, és úttörő technológiákat fejlesztenek ki a globális problémák megoldására. A Siemens Campus a fenntarthatóság iránti elkötelezettségével tűnik ki. Az egész campust az energiahatékonyságra és a környezetvédelemre összpontosítva építették és működtetik. Az épületek a legmodernebb energiagazdálkodási rendszerekkel rendelkeznek, amelyek megújuló energiaforrásokat, napelemeket és geotermikus fűtési és hűtési rendszereket tartalmaznak. A campus kialakítása a természetes fényt, a zöldfelületeket és a hatékony vízgazdálkodást is elősegíti, minimalizálva a létesítmény ökológiai lábnyomát. Vendéglátóink ezen a helyszínen is a fő hangsúlyt az energiafelhasználás mérésére és szabályzására helyezték. Az energiafelhasználás körében egyre nagyobb szeletet hasít ki az elektromos autók fogyasztása, töltése. Bemutatták, hogy az utazási szokások felmérésével és természetesen a felhasználó közreműködésével, ezeket a nagy energiákat lekötő töltéseket hogyan lehet intelligensen szabályozni.
A Siemens City látogatása után az időjárás miatt csak egy rövid autóbuszos városnézésen vettünk részt, majd hazafelé Hegyeshalomnál, a Paprika csárdában volt lehetőségünk egy közös estebédre.