A vártnál drágább lesz a fűtésátállás? A távfűtést reménysugárnak és a hőszivattyúk alternatívájának tekintették a legnépesebb európai országban, és a német önkormányzatok jelenleg is a korábban kidolgozott fűtési tervek megvalósításával vannak elfoglalva. Egy új tanulmány azonban most azt mutatja: a költségek egyre nőnek és nőnek.
A németországi távfűtési hálózatok tervezett bővítése azzal fenyeget, hogy mindez a korábban feltételezettnél jóval drágább lesz. A Prognos AG jelenleg 43,5 milliárd eurós beruházási volument feltételez a 2030-ig terjedő időszakra. Ez mintegy 10,6 milliárd eurós növekedést jelent az eredeti, 2020-as tanulmányhoz képest. A tanulmányt a Német Távfűtési Szövetség (AGFW) és a Városi Vállalkozások Szövetsége (VKU) rendelte meg.
A német önkormányzatok jelenleg úgynevezett fűtési terveket készítenek a hozzájuk tartozó területre vonatkozóan. Ez alapján döntenek arról is, hogy a magánháztartásokat a távfűtési hálózatokhoz kell-e csatlakoztatni, vagy saját maguknak kell kibocsátásmentes fűtésről gondoskodniuk, például hőszivattyúkkal.
A politikai irányelvek szerint középtávon évente legalább 100 000 új épületet kell a hálózatra kapcsolni. 2045-re mintegy 3,6 millió lakóépületet, 14 millió lakóegységgel, távfűtéssel kell fűteni és melegvízzel ellátni. „A fűtési terveket 2028 júniusáig országszerte elkészítik” – nyilatkozta Ingbert Liebing, a VKU ügyvezető igazgatója. „Láthatjuk, hogy a távfűtés sok helyen kulcsszerepet játszik a tervekben. A tervek egyszerű elkészítése azonban nem elég – azokat végre is kell hajtani.” Ehhez megbízható keretfeltételekre és folyamatos finanszírozásra van szükség, mondta Liebing: „A 2030-as évek közepéig évente 3,4 milliárd euró támogatásra van szükségünk.”
Korábban a 2030-as évek közepéig szükséges támogatási igényt 3 milliárd euróra becsülték. Végül a hatékony fűtési hálózatok szövetségi támogatását 3,5 milliárd euróban határozták meg a 2028 végéig tartó időszakra vonatkozóan, ám ez közel sem elegendő ahhoz, hogy a fűtési hálózatok hozzájáruljanak a klímacélok eléréséhez – kritizálják az idézett szakmai szövetségek. Az AGFW közleménye szerint a finanszírozás „tartalmilag jó, de nem megfelelően finanszírozott.”