Annak ellenére, hogy az esztrichek széles körben használatosak, velük kapcsolatban sok félreértés és a fontos ismeretek hiánya tapasztalható nem csak a laikus lakossági felhasználók, hanem a szakemberek körében is. A legegyszerűbb példa a szó eredete, pontos megnevezése és helyesírása. Az esztrich szó ugyanúgy, mint annyi minden építéssel kapcsolatos szakkifejezés, a németből került át a magyar nyelvbe, azonban ógörög vagy latin eredetű, a műszakilag korrekt megnevezés pedig mindig a kötőanyagra utaló előnévvel együtt helyes. A most megjelent, az esztrich-padozatok tervezésével foglalkozó építésügyi műszaki irányelv célja a félreértések tisztázásán túl a padozati anyagok, rétegek, tulajdonságok és követelmények meghatározása.
A most megjelent építésügyi műszaki irányelv a burkolatlan vagy burkolásra kerülő padlószerkezetekhez használt esztrich-habarcsok, egyéb padozati anyagok, illetve az ezekből készített épületszerkezetek (padozati rétegek) tervezését tárgyalja, rögzíti ezen anyagok és szerkezetek tulajdonságait és a velük szemben támasztott követelményeket. Az építésügyi műszaki irányelv foglalkozik a kültéri, burkolásra kerülő vagy burkolatlan, cement kötőanyagú esztrichekkel és említést tesz az esztrich-szabványokban megjelölt valamennyi kötőanyagtípussal készíthető esztrichhabarcsról (cement, gipsz, magnezit, aszfalt és műgyanta), de kiemelt részletességgel csak a cement és gipsz kötőanyagú esztricheket tárgyalja.
A most megjelent építésügyi műszaki irányelv nem vonatkozik a tartószerkezeti esztrichekre, a betonszabványok szerinti jelöléssel ellátott, vasalt vagy vasalatlan aljzatbetonokra, de megemlítik azokat a felhasználási területeket, ahol az esztrichréteg helyett beton, illetve vasbeton-szerkezet kialakítása célszerű. Az építésügyi műszaki irányelv kapcsolódik a teherhordó szerkezetekkel, betonnal, kötőanyagokkal, a meleg- és hidegburkolatokkal, a bevonatokkal, a pára-, víz-, hő- és hangszigetelésekkel és éghetőséggel foglalkozó szabványokhoz.
A most megjelent építésügyi műszaki irányelv célja, hogy segítse az esztrich-padozatok építésével kapcsolatba kerülő beruházók, építtetők, üzemeltetők, tervezők, generálkivitelezők, szakkivitelezők, felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök, szakértők és más építőipari szereplők munkáját.
Az építési műszaki irányelv elérhető az ÉMI honlapján,