A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette az EKR-katalógus első felülvizsgált változatát. A katalógus frissítésével 14 új energiahatékonysági intézkedés típus került bevezetésre, és szélesedett egyes intézkedéstípusok alkalmazási köre is.
Az energiahatékonyságról szóló törvény felhatalmazása alapján a MEKH elnöke rendeletben teszi közzé az egyes energiahatékonyság-javító intézkedésekből származó energiamegtakarítás mértékét meghatározó jegyzéket. Az EKR- katalógus olyan egyszerűsített módon elszámolható intézkedés-típusokat sorol fel, amelyekkel végsőenergia-megtakarítás érhető el.
Az egyes intézkedések adatlapjai többek között tartalmazzák az intézkedés leírását; a kiindulási állapot és az intézkedést követő állapot rögzítésének módját, tartalmát; az elszámolható élettartamot és az avulás mértékét; a teljesítménytényezők leírását és azok kiszámításának elveit, az éves megtakarítás számítási képletét, valamint egyéb fontos, az elszámolást támogató információkat.
Az első EKR-katalógus 2021 szeptemberében jelent meg, melynek felülvizsgálata már 2021 negyedik negyedévében megkezdődött a Magyar Mérnöki Kamara bevonásával. A közös munka eredményeként elkészített új intézkedések tervezetéről a MEKH szakmai egyeztetést is kezdeményezett, melynek keretében közel hatvan észrevétel és javaslat érkezett be a hivatalhoz, amelyeket a szakértők a felülvizsgálat során lehetőség szerint beépítettek a frissített katalógusba
Újdonság, hogy a katalógus egyes meglévő intézkedései már az irodaépületek és az oktatási épületek esetében is alkalmazhatók. Az EKR jegyzék ezeknél az épületfajtáknál az alábbi energiahatékonysági beruházások megtétele esetén használható:
- Központi fűtési rendszerek gázkazánjainak korszerűsítése;
- Csatlakozás távhőellátó hálózathoz;
- Gázkazán és központi fűtési rendszer komplex korszerűsítése;
- Gázkazán cseréje hőszivattyúra.
A frissített katalógus 14 új intézkedéslapot is tartalmaz, melyek az alábbiak:
- Társasház komplex felújításának egyszerűsített elszámolása két lépésben „k” tényező alkalmazásával;
- Split klíma cseréje;
- Légkezelő rendszerek ventilátor cseréje, üzemeltetési paraméterek optimalizálása;
- Szellőztetőrendszerbe integrált hővisszanyerő cseréje;
- Sűrített levegő- kompresszor cseréje;
- Villamosenergia-vételezés energiahatékonyságának növelése transzformátor- cserével;
- Végponti fázisjavítás;
- Kereskedelmi egységekben használt központi hűtőberendezések cseréje;
- Kereskedelmi egységekben használt hűtőkészülékek cseréje;
- Energiamegtakarítás M2, M3, haszongépjármű N2, N3 kategóriájú gépjármű energiatakarékosabbra cseréjével;
- Energiamegtakarítás traktor energiatakarékosabbra cseréjével;
- Energiamegtakarítás targonca energiatakarékosabbra cseréjével;
- Intermodális közlekedés igénybevétele;
- Energiamegtakarítás távmunka vagy bedolgozói munkaviszony ösztönzésével.
Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) lényege, hogy a kötelezettek, azaz a villamos energia és földgáz kiskereskedelmi és egyetemes szolgáltatói engedélyesek, továbbá a közlekedési célú üzemanyagot értékesítő vállalkozások olyan programokat és intézkedéseket hajtsanak végre, amelyek a végfelhasználó oldalán igazolt energiamegtakarítást eredményeznek.
Az EKR-katalógus frissítését követően még több beruházás esetén válik egyszerűbbé, gyorsabbá és kockázatmentesebbé az elszámolható energiamegtakarítás mértékének megállapítása mind a földgáz, villamosenergia és közlekedési célú üzemanyag kereskedő kötelezettek, mind az energetikai auditorok és hitelesítő szervezetek számára.
A frissített EKR-katalógus a hivatal energiahatékonysági weboldalán az EKR sztenderd intézkedési jegyzék menüpontban érhető el.