Az ukrajnai háborús helyzet is rámutat arra, mennyire fontos az ivóvíz-szolgáltatás – közölte a Magyar Víziközmű Szövetség március 21-én, a víz világnapján, arra kérve mindenkit: gondolkodjon el azon, mit jelent számára a víz, milyen értéket képvisel.
Azt írták, sokan magától értetődőnek tekintik, hogy az ivóvíz minden nap elérhető, azt gondolják, nekik alanyi jogon jár a vezetékes vízellátás és a szennyvízelvezetés, pedig a harmadik világ országaiban az előbbi nincs, az utóbbit pedig hírből sem ismerik. A közleményben idézték Nagy Editet, a szövetség főtitkárát, aki kiemelte: az ágazatban dolgozó több mint húszezer ember az év minden napján, 24 órában dolgozik azon, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a biztonságos vízszolgáltatást, hogy mindenhol elérhető legyen az egészséges csapvíz, valamint, hogy megoldja a szennyvíz szakszerű elvezetését és tisztítását. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban megjegyezte: a háborús helyzet is rámutat arra, mennyire fontos, nélkülözhetetlen a szolgáltatásuk, hiszen Ukrajnában az emberek már tudják, milyen vödrökkel ivóvízért sorban állni az utcán. A magyar szolgáltatóknak is feladatot ad a háború, hiszen biztosítaniuk kell a menekülttáborok vízellátását – tette hozzá.
Az UNESCO és az UN-Water (az ENSZ vízügyi szervezete) minden évben egy kiemelt témára fókuszál, amelyhez a víz világnapjának mottója kapcsolódik. Ez 2022-ben a Felszín alatti vizek – Láthatóvá tenni a láthatatlant – írták. Az ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a víz világnapjának, amelynek célja, hogy gondolkodásunk és figyelmünk középpontjába kerüljön ez a nélkülözhetetlen természeti kincs – tették hozzá. (MTI)
Nyitókép: A kettes medence a Gellérthegyen található, az összesen 80 millió liter vizet tárolni képes Gruber József víztárolóban a szokásos tavaszi nagytakarítása előtt a víz világnapját megelőző napon, 2022. március 21-én. A Fővárosi Vízművek egyik leglátványosabb és legnépszerűbb létesítményében, a hatalmas térben 106 darab, 10 méter magasságú oszlop van. MTI/Szigetváry Zsolt