Sikeresen zárult Magyarország szélessávú fejlesztési projektje, a fejlesztés eredményeként az ország csaknem teljes területén megvalósult a szupergyors internet kiépítése, így ma már a háztartások közel 97 százaléka hozzáférhet a legmodernebb hálózati kapcsolathoz. A projekt a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) szakmai irányításával több mint 3 milliárd forint vissza nem térítendő uniós forrásból valósult meg – közölte a KIFÜ november 23-án.
A tájékoztatás szerint az EU Digitális Menetrendje és a Nemzeti Infokommunikációs Stratégia célul tűzte ki, hogy 2020-ra minden háztartás számára biztosított legyen a legalább 30 Mbps (megabit/másodperc) sebességű interneteléréshez való hozzáférés lehetősége, valamint az, hogy a háztartások legalább felében 100 Mbps-os internet hozzáférés álljon rendelkezésre. A vállalt NGA (Next Generation Access, újgenerációs hozzáférés) hálózatfejlesztést kiemelten az ellátatlan, felzárkózó, alacsonyabb népsűrűségű, aprófalvas, elszórt tanyás és ritkán lakott hegyvidéki területekre kellett megtervezni. A fenti célkitűzések teljesülése érdekében indult el a szélessávú fejlesztések előkészítéséhez és végrehajtásához kapcsolódó feladatok ellátása nevű pályázattal a Szupergyors Internet Program (SZIP). A projekt keretében létrejött egy országos szintű, térinformatikai alapú, elektronikus hírközlési adatbázis is, amely alkalmas volt a hálózatfejlesztési pályáztatás kezelésére és a nyertes pályázatok végrehajtásának felügyelőmérnöki támogatására.
A szolgáltatók önerős vállalásával mintegy 300 ezer, míg az állami támogatású pályázatokkal 196 járási pályázatban közel 350 ezer igényhely ellátása valósult meg. Magyarország 30 Mbps vezetékes internethálózati lefedettsége 2020-ra meghaladta a 95 százalékot, a projekt keretében bevezetett speciális mobilszolgáltatással kiegészítve elérte a teljes lefedettséget. A gigabites elérésre képes háztartások aránya 2022 végére átlépte a kétharmados küszöbértéket. Az infrastruktúra kiépítése során mintegy 22,5 ezer kilométer optikai kábelt fektettek le, és 8,3 ezer kilométer új alépítményi infrastruktúrát építettek ki – közölték.
Spaller Endre, a KIFÜ elnöke a közlemény szerint rámutatott: a program keretében 3800 közintézmény, iskola és önkormányzat kapott korszerű optikai hálózati csatlakozást, ami a közigazgatási és közszolgáltatások hatékonyabbá tételét támogatja. A projekt sikere nemcsak a szélessávú hálózatok fejlesztésének köszönhető, hanem a magyar digitális infrastruktúra és gazdaság fejlődésének mérföldköve is. Az elért eredmények hatására Magyarország már most a digitális térkép élmezőnyében található, az OECD globális összesítése szerint hazánkban a nyolcadik legmagasabb a letöltési sebesség országos átlaga – tette hozzá. (MTI)