Magyarország Kormánya március 11-én veszélyhelyzetet hirdetett ki, amely több fontos korlátozást vezetett be az ország területén. Az intézkedések a munkavégzéssel kapcsolatos szabályokat ugyan egyelőre nem értintették lényegesebben, azonban a lehetőség mind a munkavállalók, mind a munkáltatók részéről érdeklődésre tarthat számot.
A munkáltató lehetőségei
A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) kimondottan a jelenlegi helyzetre – azaz veszélyhelyzetre – vonatkozó szabályokat nem tartalmaz.
A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a munkáltató legfontosabb kötelezettsége az egészséges és biztonságos munkafeltételek biztosítása. Ebben a körben a munkáltató – meghatározott ideig – kötelezheti a munkavállalót az otthonról történő munkavégzésre is. Ilyenkor a munkavégzés az általános szabályok szerinti munkavégzésnek minősül, az általános előírások vonatkoznak a munkaidőre, valamint a munkabérre is.
A körülményekhez alkalmazkodás eszköze lehet a munkáltató kezében az éves szabadság kiadása is. Az Mt. 122.§-a alapján a munkáltató évente hét munkanap szabadságot legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A törvényben rögzített 7 nap kivételével a szabadság időpontjáról a munkáltató jogosult dönteni, ennek korlátja, hogy a szabadság időpontjáról 15 nappal korábban tájékoztatni köteles a munkavállalót.
Gyakran felmerül a fizetés nélküli szabadság kérdése, azonban fontos kiemelni, hogy ez a lehetőség csak közös megegyezéssel valósulhat meg.
Karantén esetén
Az Mt. 146.§ (1) bekezdésének előírásai szerint, ha a munkavállaló járványügyi zárlat, vagy karantén bevezetése miatt nem tud a munkavégzés helyén megjelenni, úgy ez a munkáltató által elháríthatatlan külső oknak minősül, a munkavállaló munkabérre nem, a társadalombiztosítási szabályok alapján táppénzre azonban jogosult.