A Mátrai Erőmű átalakításának legfontosabb szempontja igazságos átmenettel elérni az üvegházhatású gázok drasztikus csökkenését – jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára október 19-én Egerben, a szénkivezetés szükségességéről a Mátrában című konferencián.
Steiner Attila aláhúzta: a Mátrai Erőmű az észak-keleti országrész legnagyobb energiatermelő egysége, ezért e térség ellátásbiztonsága tekintetében kulcsfontosságú. Átalakítása kapcsán meghatározó szempont – Magyarország klímavédelmi törekvéseivel összhangban – a működés fenntartása mellett az előremutató jövő feltételeinek megteremtése – mondta.
Ismertette: az átalakítást keretbe foglaló, 2020-ban indult és 9 évig tartó Life projekt Magyarország jelenleg egyik legnagyobb, 5,2 milliárd forintból megvalósuló klímavédelmi programja, amelynek célja az ellátásbiztonság fenntartása és az erőmű szén-dioxid-kibocsátásának mintegy 70 százalékos mérséklése mellett az erőműhöz kapcsolódó vállalkozások működőképességének megőrzése. Az államtitkár elmondta: terveik szerint a létesítmény jelenleg széntüzelésre épülő technológiáját alapvetően gáztüzelésre állítanák át. Ezt napelemes és hulladékégetésből származó energiatermelő kapacitások kialakítása egészítené ki. Magyarországnak szüksége lesz olyan rugalmas kapacitásokra, amelyek ki tudják egyenlíteni a megújuló energiatermelést, ezért a gáztüzelés szerepe várhatóan a jövőben is megmarad valamilyen mértékben – jegyezte meg. Kitért arra is: mivel az átmenet mintegy 2000 munkavállalót és az erőműhöz kapcsolódó megközelítőleg 1000 vállalkozást érint, a végleges tervek kidolgozásában a központi elképzelések mellett fontos szerepet kell kapnia a helyi ötleteknek, javaslatoknak. Ezek letéteményese a projektben közreműködő 22 konzorciumi partner, köztük az október 19-i esemény két házigazdája: az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is – tette hozzá. (MTI)