3° C
Ma 2024. december 03., kedd, Ferenc napja van.
3° C
Ma 2024. december 03., kedd, Ferenc napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer


* Elfelejtett jelszó

Emlékezzen rám


Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Hogyan bukkanhatott fel ilyen hirtelen a szupervariáns Omikron?

Hogyan bukkanhatott fel ilyen hirtelen a szupervariáns Omikron?

dec 3, 2021 | kitekintő

A Covid-19 járvány lassan két éve jelen van életünkben, megnehezítve ezzel a Föld bármely pontján élők mindennapjait. Bombaként robban a hír az elmúlt napokban, hogy egy új, eddig ismeretlen variáns jelent meg Dél-Afrikában és azóta már több országban is kimutatták jelenlétét. A német Focus online kiadása két elméletet is közzé tett az új szupervariáns megjelenésének okára, melyet az alábbiakban közlünk.
 

 

Az Omikron spike fehérjében – a vírusnak abban a részében, amely döntő fontosságú a testsejtek megtámadásában, a szervezet saját sejtjeihez való dokkoláshoz és azokba való behatoláshoz – több mint 30 mutációt mutattak ki. Ezek a fehérjék a vírus felszínén találhatóak, és (számukra) létfontosságúak. Ez a variációszám lényegesen több, mint amennyit a korábbi koronavírusváltozatok mutattak. Hogyan jöhetett létre ilyen hirtelen egy ilyen szupermutáció?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „nagyon magasra” értékelte az új koronaváltozat, az Omikron globális kockázatát. Ugyanakkor még mindig keveset tudunk arról, hogy a variáns miként befolyásolja majd a világjárvány lefolyását, például, hogy valóban nagyon fertőző-e, vagy hogy ki tudja-e kerülni a már alkalmazott védőoltások által nyújtott immunvédelmet.

Az Omikron tüskés fehérjéjének mutációi között vannak olyanok, amelyekről már ismert, hogy nagyobb átvivő és immunrendszer kikerülő képességgel rendelkeznek. Az Omikron egyéb mutációinak jelentősége egyelőre nem világos. Általánosságban elmondható, hogy jelenleg több a kérdés, mint a válasz a mutációval kapcsolatban. Az egyik ilyen, még megoldatlan rejtély az, hogy miként fordulhatott elő, hogy az új változatban ennyi mutáció található. Erről jelenleg két különböző elmélet is létezik.

 

  1. elmélet

A vírus jelentősen megváltozott egy immunhiányos betegben.

Az egyik teória úgy szól, hogy az Omikron egy HIV-fertőzött vagy az immunhiány más formájával küzdő betegben fejlődött ki. Ez nagyon is elképzelhető, hiszen hasonló eredményeket már más esetekben is publikáltak – nyilatkozta Carsten Watzl, a Német Immunológiai Társaság (DGfI) főtitkára. A legyengült immunrendszerrel rendelkező embereknél a vírus hetekig szaporodhat, mondta Watzl: „A folyamat során újra és újra előfordulhatnak olyan szórványos mutációk, amelyek nem feltétlenül jelentenek előnyt a vírusnak, de az immunrendszer kontrolljának hiánya miatt mégis tovább szaporodhatnak, ami további mutációkhoz vezethet”. Afrikában sok HIV-beteg nem kap megfelelő kezelést, ezért immunrendszerük jelentősen legyengült – folytatta Watzl. Az Omikronhoz hasonló, nagymértékben módosított változatok terjedésének megakadályozása érdekében ezért fontos lenne azonosítani a fertőzött, legyengült immunrendszerű embereket, és elkülöníteni őket, amíg nem válnak fertőzőképessé. „A mutálódott vírus továbbadása veszélyes.” A Corona-vakcina egyenetlen elosztása azt jelenti, hogy a dél-afrikai országokban, ahol a HIV-fertőzöttek többsége él, az oltóanyag hiánya miatt kevés esélyük volt a Corona-vírus elleni védőoltás felvételére.

 

  1. elmélet

Az Omikron állatokban fejlődött ki.

Richard Neher, a vírusfejlődés szakértője a Spiegelnek adott interjúban arról nyilatkozott, hogy „Az sem kizárt, hogy a vírus egy állatra ugrott át, amelyben mutálódott és később visszaszállt az emberre.” Azt már korábban kimutatták, hogy a koronavírus átvihető emberről állatra. Egy dániai nyércfarmon például jelentős járvány tört ki. A szakértők szerint lehetséges, hogy a vírus állatokban keringett, és különböző mutációkat hozott létre, mielőtt visszaugrott volna az emberekre. Neher azonban arra figyelmeztet, hogy jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az immunhiányos vagy az állati hipotézis helyes.

 

„Gyorsan a spekuláció birodalmába lépsz.”

Mások szerint az is elképzelhető, hogy az Omikron előfutárai már régóta keringenek, és így képesek voltak felhalmozni számos mutációt – anélkül, hogy bárki észrevette volna. Végül is általában a mintáknak csak kis hányadát különítik el. Ez a hipotézis azonban valószínűtlen, mivel az Omikron legalább egy előfutára egyébként már ismertté vált volna.

Jelenleg tehát két hihető elmélet létezik, amely magyarázatot adhat az Omikron megjelenésére. Az azonban, hogy a vírus valóban immunhiányos betegekben fejlődött-e ki, vagy állatokban keringett és ott mutálódott, csak spekuláció. Kérdéses, hogy a rejtélyt valaha meg tudjuk-e oldani.

 

Forrás: https://www.focus.de/gesundheit/news/zwei-thesen-zum-ursprung-wie-entstand-omikron_id_24477626.html

 

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)