Negyvenkilencen vágtunk bele az útba június 27. és július 1. között. Székhelyünknek Jarosławot választottuk, ahol II. Rákóczi Ferenc a szabadságharc előtt és után is hosszasan időzött, sőt I.Péter orosz cárral is itt találkozott.
Itt tartózkodásában nagy segítséget nyújtott az igen gazdag és befolyásos Elżbieta Helena Sieniawska grófnővel folytatott románca is, melynek révén nem túl sok hiányzott ahhoz, hogy Rákóczi Lengyelország királya lehessen. Jarosław városa hűen őrzi a Fejedelem emlékét. A bencés kolostorban emléktábla és egy, a Rákóczi bástyába berendezett, kis múzeum emlékeztet a Fejedelemre és a mintegy 300 bujdosóra. A városban módunk volt megismerni egy gyönyörű főtér épületeinek megmentési technikáját, amikor is a lösztalajra épült reneszánsz kori kereskedőházak a múlt század 60-as éveire a vizesedés miatt használhatatlanná váltak. A Krakkói Bányászati és Kohászati Akadémia (AGH) professzorai, diákjai és sziléziai bányászok löszös cement és vízüveg keverékével sikerrel zárták ki a vizet az pincékből a század 90-es éveinek elejére. Mára a Főtér gyönyörűen néz ki és több épülete is látogatható.
Utunk szakmai részét erősítette a 200 ezres vajdasági székhelyre, Rzeszówba tett kirándulásunk is. A repülőteret és a hozzá csatlakozó kommunikációs rendszert (HÉV, autósztráda), a részbeni aktív NATO használat miatt, nem tudtuk közelebbről megtekinteni, viszont bejutottunk a közeli Kárpátaljai Vajdasági Multifunkcionális Központ épületegyüttesébe. Itt konferenciákat, kiállításokat, vásárokat, koncerteket és színházi előadásokat is tudnak rendezni. A G2A ARENA-ra keresztelt épületegyüttes fontosabb paraméterei: kiállítási terület: 16 000 m2, férőhely összesen: 6700 fő, konferencia terem 9 db, 2 étterem, 600 parkolóhely. Külön felkeltette a figyelmünket a különleges, bonyolult acélszerkezetre felfüggesztett teljesen átlátszó tető. Rzeszówban a műemlék belváros mellet, megtekintettük még a különleges, az igen forgalmas útkereszteződés fölé kialakított gyalogos körforgalmat.
Utunk során két gyönyörűen felújított főúri kastélyt is meglátogattunk: Łancutban és Sieniawában. Az első annyira ismert és látogatott hely Lengyelországban, hogy a 10 percenként induló látogató csoportokba, napokkal előre kell helyet foglalni.
Utunkat Przemyśl városával és az azt körülvevő 54 km körgyűrűs erődrendszer egy részének megtekintésével zártuk. A városban tett sétán túl, igen nagy élményt jelentett a Salis-Soglio és Borek erődök megtekintése. Koszorúztunk az osztrák-magyar katonai temető tömegsírjánál elhelyezett emléktáblánál is. Más magyar vonatkozású emlékhelyeken is elhelyeztük a Heves Vármegyei Mérnöki Kamara koszorúját.
Külön örömünkre szolgált, hogy utunkat végig kísérte a Tolna Vármegyei Mérnöki Kamara elnöke, Palotásné Kővári Terézia és hitvese is. A közös vacsorák és az ilyen utakon szokásos sörfőzdei látogatásaink pedig erősítették kamaránk közösségi szellemét.
Rittenbacher Ödön