Várhatóan az idei év közepén megnyitja kapuit az ír Heneghan Peng Architects által tervezett Gízai Múzeum. A világ legnagyobb múzeuma a gízai piramisokkal szemben található: 50 hektáros területen fekszik, és az épületkomplexum 90 ezer négyzetméter, amelyből a 4000 négyzetméteres állandó kiállítási terület majdnem négy futballpálya méretének felel meg.
A Gízai Múzeum az egyiptomi kulturális minisztérium számára épül, és több mint 100 000, a fáraók korából származó műtárgynak ad otthont az ókori Egyiptomból. A kiállítóterek mellett gyermekmúzeum, konferenciaközpont, előadóterem, konzerváló terek és kertek is helyet kapnak benne. A „Nagy Egyiptomi Múzeum” terveit először 1992-ben fedték fel, amikor Hoszni Mubarak korábbi elnök egy, a három gízai piramistól mintegy két kilométerre fekvő területet jelölt ki a projekt számára. Az építkezés csak 2012-ben kezdődött meg, kilenc évvel azután, hogy a dublini Heneghan Peng Architects építésziroda megnyerte az épület tervezésére kiírt nemzetközi versenyt, amelyet az Arup és a Buro Happold brit cégek terveztek. A stúdió 2015-ben fejezte be a Nagy Egyiptomi Múzeum betonhéjazatát, és akkor 2018-ra tervezték a megnyitását, amely végül különböző politikai és gazdasági okok miatt mostanáig nem történt meg.
A képeket a Világbank magánszektorbeli ága, az IFC tette közzé, miután az épület megkapta az IFC EDGE Advanced Green Building minősítést. Ez az első múzeum Afrikában, amely megkapta a minősítést a programban, amely az erőforrás-hatékonyságot biztosító épületeket díjazza. Az IFC szerint a Nagy Egyiptomi Múzeum „erőforrás-hatékony és klímatudatos tervezéséért és építéséért” kapta meg a díjat. „A projektet úgy tervezték, hogy megfeleljen a zöld épületekre vonatkozó előírásoknak, ami több mint 60%-os energiaköltség-megtakarítást és 34%-os vízfelhasználás-csökkentést eredményezett egy ugyanolyan méretű és típusú hagyományos épülethez képest. A félmillió négyzetméter alapterületű múzeumban olyan fenntarthatósági intézkedéseket foganatosítottak, mint a fényvisszaverő tető, a hőkomfortot szolgáló külső árnyékolás, az erőforrás-hatékony világítás és vízkészülékek, valamint az energiafogyasztást mérő intelligens mérőórák használata” – közölte az IFC.
A most közölt képeken a Nagy Egyiptomi Múzeum ék alakú szerkezete és mészkőburkolata látható. Háromszög alakú nyílások és falpanelek is láthatók – ez a motívum várhatóan az egész épületben jelen lesz. Ha elkészül, a múzeum hatalmas gyűjteménye az ókori Egyiptomból származó fáraó-leletekből, köztük Tutanhamon király sírjából származó régiségekből áll majd, amelyeket 1922-es felfedezésük óta először mutatnak be teljes egészében. A kiállításon megtekinthető lesz egy rituális hajó vagy “naphajó”, a Kheopsz-hajó is, amelyet Kr. e. 2500-ban temettek el a Nagy Piramis mellé.
A projekt figyelemre méltó eleme a kolosszális bejárati átrium, amelyben egy nagy lépcsőház és II. Ramszesz egyiptomi fáraó 3200 éves szobra található.A gízai piramisokkal való vizuális kapcsolatokat mindenütt kiemelten kezelik majd, miközben egy két kilométer hosszú és 500 méter széles átjáró vezet majd közvetlenül a komplexumba.
A múzeum elkészülte után a világ legnagyobb múzeuma címet a párizsi Louvre-tól veszi át, amely 73 000 négyzetmétert foglal magában.
Forrás: Grand Egyptian Museum captured ahead of opening in Egypt (dezeen.com)