A Magyar Mérnöki Kamara – az ÉMI Nonprofit Kft-vel és az ÉVOSZ-szal együttműködve – új, 60 órás, hibrid oktatási formájú mesteriskolai képzést indít építő- és építészmérnökök részére.
Az elmúlt években egyre érezhetőbbé váltak a hazai építésgazdasági folyamatokban az építési beruházások költségtervezésének hiányosságai. A probléma sokrétű okainak jórészét orvosolni fogja az állami építési beruházások tervezett törvényi szabályozása, amely határozottan támaszkodni fog az építési költségszakértői tevékenységre is. Tekintettel arra, hogy ezen a szakterületen célirányos szakmai képzés több, mint 30 esztendeje nem folyt Magyarországon, a szakmagyakorlás – az előzőek szerint törvényileg is szabályozott – magas szintje az ezirányú ismeretek továbbképzés jellegű oktatását igényli. Ezt felismerve állapodott meg a Magyar Mérnöki Kamara, az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége abban, hogy a nevezett szakértői kör számára képzést, továbbképzést indítanak. Ebben a munkában a sikeres korábbi közös oktatási projektjük, az ötödik évadát a közelmúltban záró Beruházáslebonyolítói Mesteriskola (BLMI) eredményeire is támaszkodnak.
A képzési tematika a mai hazai építésügyi, építőipari gyakorlatból kiindulva, az ezen a területen meglévő tudást és szakmai tapasztalatokat felhasználva fogalmazza meg azokat a célokat és eszközöket, amelyek révén a szakérőnek az építési költségszakértés, költségtervezés terén képesnek kell lennie:
– egyfelől a „hagyományos” költségszakértői feladatok magas szintű elvégzésére, azaz az építési beruházások költségvetéseinek és tényleges költségeinek ellenőrzésére, véleményezésére az átlagon felüli hozzáértésével, mértékadó általános szakértelmével, szakmai véleményformálásával;
– másfelől a közszféra és a magánszféra építési beruházásainak megalapozott előkészítése érdekében – összhangban az említett, és részben előkészítés alatt álló jogszabályi követelményekkel –, a reális beruházási költségtervezésére mind az általános előkészítési, mind a műszaki tervezési, mind a megvalósítási fázisokban.
A képzésben való részvétel bemeneti alapfeltétele: okleveles építészmérnöki, okleveles építőmérnöki végzettség – a jelentkezés során előnyt élveznek az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet szerinti SZB jelű (beruházási szakértő) jogosultsággal rendelkezők.
Az első képzési nap: 2023. október 26.; a záró oktatási nap tervezett időpontja: 2024. március 1.
A képzés helyszíne a Magyar Mérnöki Kamara székhelye, Budapest XI. Szerémi út 4. földszinti ovális stúdiója
A mesteriskola tervezett képzési menetrendje itt tölthető le .
A képzés időtartama: 60 tanóra; formája ún. hibrid (kontaktórás, melynek élő közvetítése révén esetenként a hallgatók online részvétele is lehetséges); kötelező hallgatói helyszíni jelenlét legalább a képzési idő 25%-ában; az első képzési napon a személyes, helyszíni jelenlét minden hallgató számára kötelező. A képzés naptári rendje a már említett beruházáslebonyolítói (BLMI) képzés során jól bevált ritmust alkalmazza, azaz egy oktatási napot két hét szünet követ, majd két oktatási nap következik, ami után két hét szünettel ismét egy oktatási nap, mindig csütörtöki és pénteki napokon. Egy oktatási nap 5 tanórát tartalmaz 9–14 óra között, így az egész továbbképzés 12 oktatási napot jelent.
Neves elméleti és gyakorlati szakemberek, intézményi, egyetemi, kutatóintézeti és gazdasági szereplők adják a több, mint harminc fős oktatói, előadói stábot. A hallgatóság számára a jegyzetanyagot az előadók által előzetesen elkészített és az előadást követően a résztvevők számára online közzétett ppt-diaanyag jelenti.
Záróvizsga nincs, a képzési napok végén azonban a hallgatók kötelezően kitöltendő tesztkérdésekre válaszolnak (a 12 képzési nap, legalább 6 tesztjét ki kell tölteni); a válaszok legalább 51%-ának megfelelőnek kell lennie (összesített teszteredményeket tekintve), ahhoz, hogy a képzés eredményes legyen a hallgató számára (a sikeres teljesítést minden esetben csak a min. 6 képzési nap tesztjének kitöltését elvégző hallgatók esetében tudjuk elfogadni).
A képzés, továbbképzés eredményes elvégzése után a hallgatók oklevelet, illetve amennyiben az MMK tagjai, tanúsítást kapnak.
A képzés részvételi díja 335.000 Ft + ÁFA. *
Jelentkezési határidő: 2023. október 8., 24 óráig
A képzés szakmai koordinátora: Wéber László, szervezési koordinátora: Szabó Dávid.
A képzéssel kapcsolatos kérdésekkel az alábbi címen érik el a továbbképzés szervezőjét:
Szabó Dávid – szabo.david@mmk.hu
*A GINOP Plusz 3.2.1-21 szakmai képzési lehetőségek pályázati támogatás igénybevételével a képzési díj a munkavállalók képzésére elnyerhető támogatással jelentős mértékben csökkenthető.
A pályázati támogatással kapcsolatos kérdésekkel dr. Kiss Gábor Ferencet keresse a kiss.gabor@enrawell.eu email címen.