A HVG Könyvek sorozatában a közelmúltban napvilágot látott Emberek és gépek című szakkönyv szerzője Hannah Fry matematikus, a University College London regionális elemzésekkel foglalkozó intézetének munkatársa, aki az alcímben is jelzett kérdésre keresi a választ: Hogyan tartsuk a kezünkben az irányítást a mesterséges intelligencia korában? Keresve sem találhatnánk jobb idegenvezetőt, mint Hannah Fry, a tudomány-népszerűsítő író, aki gördülékenyen, izgalmas történeteken keresztül mesél a mesterséges intelligencia (MI) olykor ijesztő, olykor lenyűgöző világáról. Napi munkája során matematikai modellek segítségével tanulmányozza az emberi viselkedés mintázatait, egyebek mellett a kereskedelem és a vásárlás területén.
Napjainkban a legkülönbözőbb területeken számos kérdést mérlegelhetünk az MI segítségével: milyen termékeket fogyasszunk, vagy milyen gyógymódok közül választhatunk. De vajon a szakemberek vagy a számítógépek a megbízhatóbb tanácsadók? Emberi vagy gépi döntés alapján határozható-e meg biztosabban, hogy melyik film lesz kasszasiker, és egy esetleges légi katasztrófa során melyik manőverrel menthetők meg az utasok? Az oknyomozó közgazdász szerző azon az állásponton van, hogy mérlegelni kell a várható hasznot és a ránk váró veszélyeket minden esetben, amikor használni akarjuk a gépi tanulás eredményeit. Az MI fiatal tudomány, gyakorlati alkalmazása pedig csak az utóbbi évtizedekben kezdett nagy méreteket ölteni, ezért nincsenek még bevett jó gyakorlatok a körültekintő alkalmazására. Ezért fontos, hogy kritikusan viszonyuljunk az új technológiához.
Egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye
A klímaváltozás a jég visszahúzódása, illetve a gleccserek fogyatkozása révén is szembetűnő – szögezte le a geológus szakma véleményére hivatkozva Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának december...