7° C
Ma 2024. november 11., hétfő, Márton napja van.
7° C
Ma 2024. november 11., hétfő, Márton napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Elkészült a világ legnagyobb nyomtatott épülete

Elkészült a világ legnagyobb nyomtatott épülete

febr 10, 2020 | kitekintő

Hivatalosan is átadták Dubajban az a kétszintes, 640 négyzetméter alapterületű kormányhivatalt, amely a világ eddigi legnagyobb 3D nyomtatóval készített épülete. A tervek szerint az Egyesült Arab Emírségek legnépesebb városában 2030-ig az új létesítmények negyedét hasonló módszerrel készítenék el.

Bár a világon létezik magasabb 3D nyomtatóval készített épület – egy Kínában található ötemeletes, 90 méterre tornyosuló apartmanház –, a Singularity Hub szerint a dubaji objektumnak – a maga 640 négyzetméterével – a legnagyobb az alapterülete.

A 3D nyomtatás technológiát fejlesztő bostoni székhelyű Apis Cor a dubaji helyhatóság megrendelésére építette az irodaházat, pusztán helyszíni nyomtatással. A vállalkozás saját fejlesztésű, gipszbázisú anyaggal dolgozott, nagy hatósugarú gépeit pedig darukkal mozgatták a 640 négyzetméteres épület munkaterületei és szintjei között.

A kivitelezés teljes egészében a helyszínen zajlott. A hagyományos alapozásra (az épületet előre gyártott betonalapra állították) épített épület szerkezet falazási munkái tekintetében a nyomtatást kiegészítő egyéb építési szerelési tevékenységre nem volt szükség. A 3D nyomtató üreges falakat épített fel újrahasznosított építőipari törmelékből – cement, gipsz és egyéb vegyületek gyorsan száradó speciális keverékéből. Az így keletkezett anyag körülbelül 50 százalékkal könnyebb és lényegesen tartósabb, mint a hagyományos beton.
Az előregyártott pallós födémrendszer szerelésénél, illetve a hagyományos tetőszerkezet és a nyílászárók kialakításánál már a kivitelező szakemberek vették át a munkát, akik kivágták az ablakokat és megtöltötték az üreges falakat szigeteléssel.

Az Apis Cor szociális lakások építését tervezi az Egyesült Államok több államában, sőt a NASA-val együttműködve a Marsra tervezett bázis megvalósításán is dolgozik. A dubaji önkormányzat elkötelezett a 3D nyomtatóval készített épületek mellett, és reményeik szerint ez a projekt csak a kezdet: a városi tisztviselők azt szeretnék elérni, hogy 2030-ig az új létesítmények 25 százaléka ezzel az új építési technológiával készüljön. Becslések szerint a 3D nyomtatásra történő áttérés 70 százalékkal csökkenti az építéshez szükséges munkaerőt, és 90 százalékkal redukálja az építési költségeket.
(Forrás: Singularity Hub, hirado.hu, apis-cor.com)

Videó az építés folyamatáról:

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények