18° C
Ma 2025. április 04., péntek, Izidor napja van.
18° C
Ma 2025. április 04., péntek, Izidor napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer


* Elfelejtett jelszó
Emlékezzen rám


Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Elkészült a világ legnagyobb nyomtatott épülete

Elkészült a világ legnagyobb nyomtatott épülete

febr 10, 2020 | kitekintő

Hivatalosan is átadták Dubajban az a kétszintes, 640 négyzetméter alapterületű kormányhivatalt, amely a világ eddigi legnagyobb 3D nyomtatóval készített épülete. A tervek szerint az Egyesült Arab Emírségek legnépesebb városában 2030-ig az új létesítmények negyedét hasonló módszerrel készítenék el.

Bár a világon létezik magasabb 3D nyomtatóval készített épület – egy Kínában található ötemeletes, 90 méterre tornyosuló apartmanház –, a Singularity Hub szerint a dubaji objektumnak – a maga 640 négyzetméterével – a legnagyobb az alapterülete.

A 3D nyomtatás technológiát fejlesztő bostoni székhelyű Apis Cor a dubaji helyhatóság megrendelésére építette az irodaházat, pusztán helyszíni nyomtatással. A vállalkozás saját fejlesztésű, gipszbázisú anyaggal dolgozott, nagy hatósugarú gépeit pedig darukkal mozgatták a 640 négyzetméteres épület munkaterületei és szintjei között.

A kivitelezés teljes egészében a helyszínen zajlott. A hagyományos alapozásra (az épületet előre gyártott betonalapra állították) épített épület szerkezet falazási munkái tekintetében a nyomtatást kiegészítő egyéb építési szerelési tevékenységre nem volt szükség. A 3D nyomtató üreges falakat épített fel újrahasznosított építőipari törmelékből – cement, gipsz és egyéb vegyületek gyorsan száradó speciális keverékéből. Az így keletkezett anyag körülbelül 50 százalékkal könnyebb és lényegesen tartósabb, mint a hagyományos beton.
Az előregyártott pallós födémrendszer szerelésénél, illetve a hagyományos tetőszerkezet és a nyílászárók kialakításánál már a kivitelező szakemberek vették át a munkát, akik kivágták az ablakokat és megtöltötték az üreges falakat szigeteléssel.

Az Apis Cor szociális lakások építését tervezi az Egyesült Államok több államában, sőt a NASA-val együttműködve a Marsra tervezett bázis megvalósításán is dolgozik. A dubaji önkormányzat elkötelezett a 3D nyomtatóval készített épületek mellett, és reményeik szerint ez a projekt csak a kezdet: a városi tisztviselők azt szeretnék elérni, hogy 2030-ig az új létesítmények 25 százaléka ezzel az új építési technológiával készüljön. Becslések szerint a 3D nyomtatásra történő áttérés 70 százalékkal csökkenti az építéshez szükséges munkaerőt, és 90 százalékkal redukálja az építési költségeket.
(Forrás: Singularity Hub, hirado.hu, apis-cor.com)

Videó az építés folyamatáról:

fókusz

Egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye

A klímaváltozás a jég visszahúzódása, illetve a gleccserek fogyatkozása révén is szembetűnő – szögezte le a geológus szakma véleményére hivatkozva Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának december...

história

Decemberi mérnök-kalauz

Technikatörténeti érdekességek, programok, műszaki- és mérnöki évfordulók 2024 decemberében.   Mérnök-kamarai szakmai továbbképzések Az év utolsó napjához közeledve a kötelező szakmai továbbképzések teljesíthetősége érdekében a Magyar Mérnöki Kamara egyes szakmai...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)