A katasztrófavédelem HUNOR Mentőszervezete ötvenfős, a mentőszolgálat szakembereivel kiegészülő mentőcsapattal és két keresőkutyával segíti majd a kutatómentést a földrengés sújtotta Törökországban. A hivatásos tűzoltókat a katasztrófavédelem raktárbázisáról kora este indította útba a Belügyminisztérium miniszterhelyettese és a katasztrófavédelem főigazgatója. A csapatot szállító honvédségi repülőgép az esti órákban száll fel Budapestről.
Mint ismert, erős földrengések rázták meg Törökország déli és Szíria északi részét hétfőn hajnalban. Több százan életüket vesztették, rengetegen megsérültek, ezer fölött van az összedőlt épületek száma. Törökország az Európai Veszélyhelyzet-kezelési Központ online felületén 04:47-kor kért segítséget az unió tagállamaitól, amelyre más országok mellett Magyarország is reagált. Törökország a felajánlott magyar segítséget 10:22-kor hivatalosan is elfogadta. A magyar katasztrófavédelem azonnal elkezdte megszervezni egy mentőcsapat kiküldését Törökországba.
A mentőcsapatot Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára indította útnak a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központ Raktárbázisáról. Az államtitkár elmondta, hogy ilyenkor a gyorsaság a legfontosabb, minél rövidebb idő alatt segítünk, annál több emberéletet tudunk megmenteni. „Önök már bizonyítottak, a HUNOR eddig is megállta a helyét, hiszen ez a világ egyik legfelkészültebb mentőegysége. Szeretném megköszönni, hogy a hívó szóra azonnal reagáltak, valamint az önök és családjuk áldozatvállalását. Magyarország hírnevét öregbítik tettükkel.” – fogalmazott az államtitkár.
Magyarország hivatalos mentőcsapata a HUNOR mentőszervezet 50 emberrel – köztük hatan a mentőszolgálat állományából – két személykereső kutyával, több tonnányi felszereléssel indult útnak Törökországba a Liszt Ferenc Nemzetközi Reptérről. Az Airbus A319 típusú egy katonai repülő az esti órákban száll fel Budapestről, Törökországban az Adana reptéren landol. Innen a török katasztrófavédelem által javasolt területre mennek, és megkezdik az eltűnt személyek utáni kutatást, romok alóli mentést.
A mentőszervezet számos gyakorlaton és európai uniós misszióban vett már részt, dolgoztak Ukrajnában, Japánban, Macedóniában, a 2014-as szerbiai árvíznél, de Magyarországon is többször helytálltak: például egy fővárosi házrobbanásnál is végeztek kutatómunkát.
A HUNOR (HUngarian National Organisation for Rescue services) Magyarország hivatalos mentőcsapata, amelyet Magyarország legjobb tűzoltói alkotnak. A katasztrófák esetén bevethető HUNOR a nemzetközi szervezetek által minősített nehéz minősítésű városi kutató- és mentőcsapat. Legfőbb képessége a romok alatt rekedt áldozatok felkutatása, kimentése és a sérültek elsősegélynyújtásban részesítése. Felszereléseikkel akár 20 tonnás, több méter vastag fém és betondarabokat is képesek átvágni és mozgatni, hogy kimentsék a romok alatt rekedt embereket.
Forrás: BM OKF