8° C
Ma 2024. november 09., szombat, Tivadar napja van.
8° C
Ma 2024. november 09., szombat, Tivadar napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 fókusz 5 Csúcsra jár a napenergia

Csúcsra jár a napenergia

okt 12, 2020 | fókusz

A kormány Klíma- és Természetvédelmi Akciótervében foglalt kiemelt feladat a környezetbarát napenergia hasznosításának növelése. Magyarország 2020-ban rekordokat dönt ezen a területen, hiszen a tavaszi teljesítmény-csúcs után októberben ismét a hazai áramtermelés minden korábbinál nagyobb hányadát fedezték a naperőművek. A kapacitások lendületes bővítését szolgálja a közcélú megújulóenergia-termelés támogatása, a második METÁR-tender benyújtási időszaka a napokban zárul le. A hazai energiaellátás importfüggőségének csökkentéséhez is nagyban hozzájárul, hogy a naperőművekből a hálózatra kiadott energia mennyisége 2018 elejéhez képest idénre több mint tizenháromszorosára nőtt – mondta Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára október 12-én a tárca közleményében.

 

Az ITM közleményében kiemelte, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) adatai szerint az ipari méretű napenergia-termelők adták a magyarországi áramtermelés több mint 26 százalékát október 4-én, a déli csúcsidőszak negyedórájában. A 2020. április 16-án mért, 22 százalékos rekordot adták át a múltnak a naperőművek azzal, hogy idén már másodszor múlták felül minden korábbi mutatójukat. Az október eleji napon 1034 megawattal (MW) megdőlt az 50 kilowatt (KW) feletti beépített teljesítőképességű magyar napenergia-termelők termelési csúcsa is.

A napenergia gyors térnyerését mutatja, hogy 2018 első negyedévében előállított 20 gigawattórához (Gwh) képest az idei első negyedévben már 266 GWh-ra nőtt a naperőművek által hálózatra kiadott villamos energia mennyisége. Ennek is köszönhető, hogy ugyanezen az időtávon a teljes bruttó villamosenergia-felhasználás több mint harmadáról 27 százalék közelébe mérséklődött az import részaránya.

A Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv 32 milliárd forintot biztosít a kis- és középvállalkozások saját energiafogyasztásának legalább részleges kiváltását lehetővé tévő napelemes beruházások támogatására. A közcélú energiatermelést a METÁR-tenderekkel ösztönzi az ITM, az első kiírás 2020 márciusában eredményesen zárult. A 72 nyertes pályázó évente 193 GWh villamos-energia mennyiséget állíthat elő környezetbarát megújuló forrásokból. A beruházások megvalósítására három év áll rendelkezésre, a döntés óta eltelt mindössze hat hónap ellenére a támogatott fejlesztések között már akad befejezett is. A második felhívás 2020. október 15-ig áll nyitva a pályázók előtt.

Az ITM közleményben hangsúlyozza, dinamikus a növekedés a napenergia háztartási szintű hasznosításban is: a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint ezeknek a kiserőműveknek az összteljesítménye már meghaladta az 500 MW-ot.

Előkészületben van a lakossági napelemes rendszerek kiépítéséhez várhatóan 2021 júliusától vissza nem térítendő támogatást biztosító új program. Kiemelt cél, hogy a hátrányos helyzetű régiókban élő, megfelelő önerővel nem rendelkező nagycsaládok energiafogyasztásuk minél nagyobb részét saját napelemmel fedezhessék. A rezsiterhek további csökkentése mellett az ITM feltett szándéka, hogy a több gyermeket nevelők is hozzájárulhassanak a klímavédelmi törekvések valóra váltásához. Kaderják Péter hozzátette, a naperőművi termelés felfutásának és a Paksi Atomerőmű megbízható működésének köszönhetően Magyarország jó ütemben közelít vállalásai teljesítéséhez. A Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv intézkedései elősegítik, hogy 2030-ra a belföldi villamosenergia-termelés 90 százaléka karbonmentes forrásból származzon, 2050-re pedig elérjük a klímasemlegességet – tájékoztatott az ITM. (MTI)

 

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)