Megkezdődött az e-gepesz.tudastar.csakalenyeg.hu, az épületgépészeti tervezéshez gyakorlati tudásbázist adó platform felépítésének folyamata. Az MMK Épületgépészeti Tagozata a hazai épületgépész szakkultúra digitális felkészültségének javítását és naprakész tudásának bővítését célzó, egységes tartalomszerkezetbe rendezett adatbázisa magas szintű, rendszeresen frissített, hiteles és mértékadó forrást kíván biztosítani az épületgépész szakemberek számára. Az adatbázis a lehető legkönnyebben elérhető és szabadon alkalmazható lesz.
Az MMK Épületgépészeti Tagozat Elnökségében kora tavasszal fogalmazódott meg, hogy időszerű lenne az épületgépészeti tervezéshez használható gyakorlati segédleteket a tervező szakemberek között megosztani. Mindennapos, jól ismert tapasztalat, hogy nem könnyű feladat az épületgépészeti rendszerek integrálása egy épületbe, úgy, hogy azok szakszerűen kivitelezhetőek, majd később könnyen hozzáférhetőek, karbantarthatóak legyenek, miközben a tervezés során az adott rendszer kiválasztásánál döntő szempont a bekerülési és üzemeltetési költség. Az ehhez szükséges épületgépészeti rendszerek fajlagos helyigény és bekerülési költségének az ismerete, a különböző épületgépészeti rendszerek, megoldások a fajlagos bekerülési és üzemeltetési költségek, üzemeltetési tapasztalatok alapján való összehasonlítása nehezen elérhető információ a mindennapi munka során.
Az ilyen jellegű, tervezést segítő kiadványok létrehozásában nyújt támogatást a Magyar Mérnöki Kamara a tagozatok számára az úgynevezett feladatalapú pályázat (FAP) programjában. A tervezési segédlet ötletének megfogalmazásakor – igazodva a pályázati programhoz – még „hagyományos” írásos dokumentum elkészítésének igényében gondolkodtak az ötletgazdák. A tavasszal kitört járványhelyzet azonban mindannyiunk életét, a magánélet és munka világát egyaránt jelentősen átírta, az információszerzés és a perszonális kapcsolattartás akarva akaratlanul is átemelődött az online térbe. Adta magát, hogy egy statikus, nyomtatott tervezési útmutató helyett digitális, interneten könnyen elérhető és folyamatosan fejleszthető, ezáltal naprakész tudásbázis készüljön.
Az ilyen felvetések nyomán született meg a végleges, komplex épületgépészeti tudástár létrehozásának gondolata, melyben a tervezést segítő alapadatok, tervezési segédletek, egyszerű és hasznos méretezési táblázatok, releváns jogszabály és szabványhivatkozások szerepelnek, segítséget nyújtva az olyan hiánypótló szakmai ismeretek publikálásával, az egyszerűen felhasználható bevált számítási táblázatok katalogizált, egységes rendszerbe foglalt megosztásával.
A költséghatékonyságot is szem előtt tartva, a www.csakalenyeg.hu fogalomtárra alapul az élet írta változások nyomán létrejött platform, melyen a megjelent tartalmak könnyen módosíthatók, illetve bármikor újabb fogalmakkal, ismeretekkel – legyen az akár szöveg, kép vagy videó – is bővíthetők, a belső logikai kapcsolatokat biztosító linkek is könnyen létrehozhatók a régi és az új fogalmak között.
Tekintettel arra, hogy az épületgépészeti rendszerek innovációjában, a gyakorlatban jól használható, naprakész tervezés segédletek elkészítésében a gyártók, forgalmazók is élen járnak, a tudástár a „piac” szaktudását, ismertetőit is várja. A felhasználói kisokos megalkotóinak komplexitásra való törekvését mutatja, hogy az alkotók a tervezőközösség, a gyártók, forgalmazók ismerete mellett szeretnének építkezni az egyetemi, oktatói szféra mértékadó szakanyag-forrására, szaktudására is.
A tudásbázis így válik igazi tudásbázissá, az információszerzés alapkövévé, mely a szakmai tevékenység összes aspektusát – a tervezői, az oktatói és az üzleti szféra információit komplexen, egy platformon mutatja fel.
Az online tudástár gondozását, szakmai koordinációját, kialakítását és működtetését a Magyar Mérnök Kamara Épületgépészeti Tagozata vállalta fel. A hiteles információtartalom mindenkori biztosítására az elnökség szakértő munkacsoportot hív életre a platform gondozására. Az Épületgépészeti Tagozat Elnöksége addig is várja a teljes szakmaközösség – beleértve a már említett tervezők, oktatók, gyártók, forgalmazók – aktív közreműködését a tudásbázis organikus építéséhez, működtetéséhez és nem utolsó sorban, használatához.
Az épületgépészeti tervezéshez gyakorlati adatbázis – tudástár útjára indításában, szakmai tartalmának összeállításában, szervezésében és felügyeletében a tagozat elnöke, Gyurkovics Zoltán, továbbá Németh Balázs szerző, Vigh Gellért és Szlovák Krisztián társszerző és Csanád Bálint lektor működött közre.
A tudástár a tervek szerint 2021 év elejétől lesz elérhető, feltöltése folyamatos lesz.