2° C
Ma 2024. december 27., péntek, János napja van.
2° C
Ma 2024. december 27., péntek, János napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer


* Elfelejtett jelszó
Emlékezzen rám


Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 praxis 5 Az új építési technológiák bevezetése maraton, nem sprint

Az új építési technológiák bevezetése maraton, nem sprint

szept 2, 2024 | praxis

A legtöbb építőipari vezető valószínűleg egyetért azzal, hogy egy új technológia bevezetése bonyolult folyamat lehet. Az amerikai Engineering News Record 6 pontban foglalta össze a legfontosabb lépéseket a minél hatékonyabb munkavégzés érdekében.

 

A fájdalmas pontok azonosításától kezdve a lehetséges megoldások felkutatásán át az új technológia tesztelésének és bevezetésének hosszadalmas folyamatáig fáradtságos munka – még akkor is, ha az ilyen erőfeszítések az utóbbi időben viszonylag egyszerűbbé és hozzáférhetőbbé váltak. Mégis fontos, hogy az építőipari vezetők ne feledjék: minden új technológia bevezetése maraton, nem pedig sprint.

Míg sokan az új technológia üzembe helyezésének kezdeti gyorsaságára összpontosítanak, kritikus fontosságú a hosszú távú célok figyelembevétele. Még ha a bevezetés első szakasza be is fejeződött – látszólag megoldva a problémát –, érdemes fenntartani a folyamatos fejlesztést célzó megközelítést.

Íme hat dolog, amit az építőipari vezetők megtehetnek annak érdekében, hogy egy új technológia bevezetésekor hosszú távon gondolkodhassanak:

 

Folyamatos legyen a képzés

Egy új technológia telepítésekor könnyű a bevezető képzésre összpontosítani. A vezetők ekkor már hónapokat (vagy akár éveket) töltöttek az új eszköz felkutatásával és a bevezetés megszervezésével. Holott több oka is van, hogy a képzést folyamatos, hosszú távú folyamatként kell megtervezni. Bármilyen jól megtervezett is legyen a kezdeti képzés, az emberek valószínűleg nem fogják tudni elsajátítani a teljes arzenált már az első alkalommal. Gyakran előfordul, hogy az új technológia bevezetésekor az emberek nem tudják, hogy mit nem tudnak és időbe telik, hogy teljesen átlássák az eszközben rejlő lehetőségeket. A bevezető képzés során tanított fogalmak újbóli átismétlése hasznos lehet néhány hónappal az első képzés után. Majd, ahogy telik az idő, további folyamatos képzéseket kell tartani az új funkciókról és eszközökről.

 

A technológiai bajnok(ok) kinevezése

Valószínű, hogy a kezdeti technológiai bevezetés során volt egy vezető vagy egy vezetői csoport, aki felelős a teljes folyamatért. Ennek a vezetői struktúrának a tényleges bevezetést követően is hosszú időn át fenn kell maradnia. Az új technológiát alkalmazó vállalat vagy csapat méretétől függően ez lehet egy vagy több személy. Például kinevezhetnek egy stratégiai tanácsadókból álló tanácsot, amely felügyeli és fenntartja az új technológia bevezetésével kapcsolatos hosszú távú feladatokat, célokat. Ezeknek az embereknek rendszeresen össze kell ülniük, hogy új képzéseket és egyéb kezdeményezéseket dolgozzanak ki a technológia használatának előrehaladása érdekében. A tanácsadóknak a vállalat különböző részlegeiből vagy szakterületeiről kell érkezniük, hogy minden nézőpont képviselve legyen.

 

Belső felhasználói csoportok kezdeményezése

Az új építőipari technológia bevezetés folyamatos fejlesztéssel kapcsolatos megközelítésének nagyszerű módja egy belső felhasználói csoport létrehozása. Ennek a csoportnak az a célja, hogy rendszeresen találkozzon, megossza az új technológiával kapcsolatos ismereteket, és új lehetőségeket tárjon fel az eszköz használatára vonatkozóan. A csoporthatékonyság szempontjából talán a legjobb mód, ha szociális jellegű meetingeket is szerveznek: kötetlenebb közegben találkozzanak munkaidő után, hogy ez ne csak egy újabb megbeszélés legyen a munkanap során.

 

Külső tudásmegosztás kidolgozása

Ugyanilyen kritikus lehet az új technológiával kapcsolatos külső tudásmegosztás módjainak kitalálása. Bár a belső felhasználói csoportok rendkívül hatékonyak abban, hogy hosszú távon kiterjesszék egy új technológia használatát a vállalatnál, fontos, hogy az építőipari vállalatoknak legyen módjuk a külső tudás megosztására is.

Az új technológiákkal kapcsolatos iparági rendezvények látogatása vagy szervezése, vagy egy olyan rendezvény elindítása, amely más szervezetek hasonlóan gondolkodó felhasználóit vonzza be, mind olyan külső ismeretek becsatornázásának módja, amelyek hosszú távon kifizetődőek lesznek.

 

Rendszeres technológiai auditok elvégzése

Függetlenül attól, hogy egy eszköz milyen régóta van használatban, és hogy az emberek mennyire ismerik azt, az építőipari vezetőknek szokásukká kell válniuk a technológia rendszeres, hivatalos auditálását. Akár külső csoportot vesznek igénybe az audit elvégzésére, akár a belső vezetői csapatot kérik fel, ez biztosítja, hogy a technológia továbbra is szignifikánsan javítsa a cég hatékonyságát és megoldja az idővel felmerülő új problémákat.

 

Fogadjuk el a kudarcot

Ne aggódjunk, ha nem minden tökéletes. Az új technológiák bevezetése olykor kusza és hosszadalmas lehet. Próbáljuk meg elfogadni a kisebb kudarcokat, amelyek elkerülhetetlenül részei a folyamatnak. Ne feledjük, a kisebb-nagyobb kudarcokból tanulhatunk, építkezhetünk!

 

 

Forrás: Implementing New Construction Tech Is a Marathon, Not a Sprint | Engineering News-Record (enr.com)

fókusz

Egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye

A klímaváltozás a jég visszahúzódása, illetve a gleccserek fogyatkozása révén is szembetűnő – szögezte le a geológus szakma véleményére hivatkozva Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának december...

história

Decemberi mérnök-kalauz

Technikatörténeti érdekességek, programok, műszaki- és mérnöki évfordulók 2024 decemberében.   Mérnök-kamarai szakmai továbbképzések Az év utolsó napjához közeledve a kötelező szakmai továbbképzések teljesíthetősége érdekében a Magyar Mérnöki Kamara egyes szakmai...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)