A Magyar Közlöny 100. számában megjelent az építésgazdaság hatékonyságjavítását, teljesítménynövelését és az épített környezet fenntartható fejlesztését célzó középtávú stratégiáról és intézkedési tervről szóló 1337/2021. (VI. 1.) Korm. határozat. A Magyar Mérnöki Kamara közleménye:
A Magyar Mérnöki Kamara 2019-2020. folyamán – szakmai társkamaráival és szakmai szervezetekkel együtt – széleskörű javaslatokat tett a készülő építésgazdasági stratégiával kapcsolatban. A kamara – ugyancsak szakmai társzervezeteivel, a Magyar Építész Kamarával és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségével együtt – már 2017-ben benyújtotta az Építési Beruházások Folyamatának Rendszerére vonatkozó, átfogó szabályozási koncepcióját. A kamara valamennyi javaslatának alapeleme volt a beruházások megfelelő előkészítése, amelynek súlypontja a tervezés folyamata, valamint a költségbecslés- és számítás ezzel összefüggő megalapozása, továbbá a beruházások szereplőinek világosan és egyértelműen szabályozott feladat-és hatásköre, összeférhetetlensége. A kamara javaslatainak fontos eleme volt a tervezés technológiai fejlesztésének támogatása is.
A most megjelent építésgazdasági stratégia közvetlen előkészítésében a kamarának nem volt módja részt venni. A stratégia a kamara javaslatainak csupán egyes elemeit tartalmazza, a javaslatok nagy részét nem veszi figyelembe.
Továbbra is fenntartjuk, hogy a beruházások megfelelő előkészítettsége és átlátható szerkezetben történő lebonyolítása a közpénzforrások hatékony felhasználásának legfontosabb feltétele. Ez biztosítja a beruházások költségkeretének, minőségének és határidejének tarthatóságát. Ezért továbbra is javasoljuk, hogy készüljön el a részletes szabályozás a MÉK-el és az ÉVOSZ-szal közösen benyújtott Építési Beruházások Folyamatának Rendszere koncepciója alapján.
Támogatva a technológiaváltást, továbbra is alapvetőnek tartjuk, hogy a kormány – a kormányhatározatban 2022. és 2023. évekre előirányzott támogatások keretében – biztosítson forrásokat a tervezők munkájának technológiai fejlesztésére, a legmodernebb tervezési technológiák beszerzésére és a hozzá kapcsolódó képzésekre. Ez a támogatás vegye figyelembe a hazai tervezési szektor tényleges szerkezeti adottságait, különösen a tervezővállalkozások méretét és jelentsen tényleges segítséget azok korszerűsítéséhez.
A kamara feltétlenül igényt tart arra, hogy – a kamarai törvényben is rögzített jogainál fogva – a tervezőkkel, műszaki ellenőrökkel és felelős műszaki vezetőkkel kapcsolatos szakmai felelősségbiztosításra vonatkozó vizsgálatot csak a részvételével folytassák le és az ennek tapasztalatai alapján a részvételével kerüljön sor a megoldások és a szabályozás kialakítására.
A Magyar Mérnöki Kamara – a törvényben biztosított véleményezési jogánál fogva – elvárja, hogy a tagjait és nyilvántartottjait érintő kormányzati döntések előkészítésébe időben és érdemben vonják be.
Nyitókép: MOL Campus, fotó: Hydrastat