6° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.
6° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Az ózonlyuk idén növekszik, de általánosságban még mindig zsugorodik

Az ózonlyuk idén növekszik, de általánosságban még mindig zsugorodik

okt 17, 2022 | kitekintő

Az antarktiszi ózonlyuk a múlt héten elérte a harmadik egymást követő évben a közepesen nagy méretét – nagyobb, mint Észak-Amerika –, de a szakértők szerint a magaslati hideg időjárás miatt a közelmúltban bekövetkezett megugrások ellenére általában még mindig zsugorodik. A NASA szerint az ózonlyuk október 5-én érte el a legnagyobb, több mint 10 millió négyzetmérföldes (26,4 millió négyzetkilométeres) kiterjedését, amely 2015 óta a legnagyobb. A tudósok szerint a déli sarkvidékek felett a szokásosnál hűvösebb hőmérséklet miatt 7-12 mérföld (12-20 kilométer) magasságban, ahol az ózonlyuk van, a körülmények kedvezőek az ózonpusztító klórvegyületek számára.

 

„Az általános tendencia javulást mutat. Idén egy kicsit rosszabb a helyzet, mert egy kicsit hidegebb volt” – nyilatkozta a NASA Goddard Űrrepülési Központjának vezetője, Paul Newman, aki az ózonréteg csökkenését követi nyomon. „Minden adat azt mutatja, hogy az ózonréteg javulóban van.”

A légkörben magasan lévő klór- és bróm alkotóelemű anyagok felemésztik a Földet védő ózonréteget. Newman szerint a hideg időjárás felhőket hoz létre, amelyek felszabadítják a vegyi anyagokat. Minél hidegebb van, annál több a felhő, annál nagyobb az ózonlyuk. A klímaváltozással kapcsolatos tudományos ismeretek szerint a szén, az olaj és a földgáz elégetéséből származó, hőt megkötő szén melegebbé teszi a Föld felszínét, de a felső sztratoszféra, a hőt megkötő réteg fölött, hűvösebbé válik – mondta Newman. Az ózonlyuk azonban valamivel lejjebb van, mint az a régió, amelyről úgy gondolják, hogy az éghajlatváltozás miatt lehűl – mondta. Más tudósok és kutatások a terület lehűlését valóban az éghajlatváltozással hozzák összefüggésbe.

„Az a tény, hogy a sztratoszféra az éghajlatváltozás miatt a lehűlés jeleit mutatja, aggodalomra ad okot” – nyilatkozta Martyn Chipperfield, a Leedsi Egyetem légkörkutatója. Az aggodalom oka, hogy az éghajlatváltozás és az ózonlyuk csökkentésére irányuló erőfeszítések összekeverednek.  Évtizedekkel ezelőtt a légkörkutató kémikusok észrevették, hogy a klór és a bróm mennyisége növekszik a légkörben, és hatalmas terméskárokra, élelmiszerhiányra és a bőrrák hatalmas növekedésére figyelmeztettek, ha nem tesznek valamit. 1987-ben a világ megállapodott egy mérföldkőnek számító egyezményben, a Montreali Jegyzőkönyvben, amely betiltotta az ózonromboló vegyi anyagokat, és amelyet gyakran környezetvédelmi sikertörténetként üdvözölnek.

Ez egy lassú folyamat, mivel az egyik fő ózonromboló vegyi anyag, a CFC11 évtizedekig a légkörben maradhat – mondta Newman. A tanulmányok azt is mutatják, hogy a levegőbe kerülő CFC11 szintje néhány évvel ezelőtt emelkedett, és a tudósok kínai gyárakra gyanakodtak.

Newman szerint a klór szintje közel 30%-kal csökkent a 20 évvel ezelőtti csúcsértékhez képest. Ha ezek a hűvös hőmérsékletek a 2000. évi klórszintek mellett következtek volna be, „az egy nagyon-nagyon nagy lyuk lett volna, sokkal, nagyobb, mint a jelenlegi”.

Ez a harmadik egymást követő év, amikor az ózonlyuk több mint 9,5 millió négyzetmérföld (24,8 millió négyzetkilométer) nagyságú, amit Solomon nagyon szokatlannak és külön tanulmányozásra érdemesnek nevezett. A Coloradói Egyetem munkatársa, Brian Toon az ausztráliai nagy tüzekre és a januári tenger alatti vulkánkitörésből származó hatalmas mennyiségű vízáramlására mutat rá, mint olyan új jelenségekre, amelyek hatással lehetnek a fentiekre. 

 

Forrás: https://www.independent.co.uk/news/ap-paul-newman-north-america-antarctic-earth-b2202324.html

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)