5° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.
5° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Az EU beruházásai a mesterséges intelligencia terén elmaradnak a világelsők mögött

Az EU beruházásai a mesterséges intelligencia terén elmaradnak a világelsők mögött

máj 29, 2024 | kitekintő

Az Európai Unió kihívásokkal néz szembe a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazására irányuló beruházásokért folytatott globális versenyben, az uniós beruházások elmaradnak a világelsők mögött – közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke május 29-én. 

Az Európai Számvevőszék jelentése szerint az unió 2015 óta a kockázatitőke-befektetések szintje alacsonyabb az unióban, mint az MI terén vezető két másik régióban, az Egyesült Államokban és Kínában. Kiemelték: az Egyesült Államok és az EU mesterséges intelligenciát érintő beruházásai közötti különbség 2018 és 2020 között több mint a kétszeresére nőtt, az EU több mint 10 milliárd euróval lemaradt az Egyesült Államoktól. A mesterséges intelligenciára vonatkozó tervek eddig csak szerény összegben mozgósítottak uniós tőketámogatást az újítók számára. Az egységes adatpiac megvalósítását célzó, új keletű uniós intézkedések még kezdeti szakaszban járnak, és nem tudják azonnal fellendíteni az MI-re irányuló beruházásokat – írták az elsősorban az EU pénzügyei fölött őrködő testület tagjai. „A mesterséges intelligencia terén olyan verseny zajlik, amelynél fennáll az a kockázat, hogy a nyertes mindent visz. Ha az unió valóban meg akarja valósítani törekvéseit, akkor az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak nagyobb sebességre kell kapcsolniuk, hogy eredményesebb összefogással, lehetőségeiket kiaknázva sikert érjenek el a nagyszabású technológiai forradalomban” – fogalmaztak.

A jövőre nézve az erősebb irányítás, valamint a több és célzottabb köz- és magánberuházás kiemelkedő fontosságú lesz, ha az Európai Unió meg akarja valósítani a mesterséges intelligenciával kapcsolatos törekvéseit. Az Európai Bizottságnak pedig többet kell tennie azért, hogy az MI-vonatkozású, uniós finanszírozású kutatási projektek eredményei teljes mértékben kereskedelmi forgalomba kerüljenek, illetve más módon hasznosuljanak – tették hozzá az uniós számvevők. (MTI)

 

Az EU a mesterséges intelligenciát felügyelő hivatalt hozott létre

Az Európai Bizottság a mesterséges intelligenciát (MI) felügyelő hivatalt hozott létre, amelynek feladata az MI alkalmazásának szabályozása lesz az új átfogó európai uniós rendelet keretében – jelentette be május 29-én a brüsszeli testület.

A hivatal, amelynek munkatársai technológiai szakértők, jogászok és közgazdászok, kulcsszerepet fog játszani a mesterséges intelligenciáról szóló rendelet végrehajtásában, „különösen az általános célú MI-modellek tekintetében”. Emellett az lesz a feladata, hogy előmozdítsa a megbízható mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatást és innovációt. „A mesterséges intelligenciát felügyelő hivatal célja, hogy lehetővé tegye az MI jövőbeli fejlesztését, felhasználását, valamint az olyan módon történő alkalmazását, amely elősegíti a társadalmi és gazdasági előnyöket és az innovációt, miközben mérsékli a kockázatokat” – áll a bizottság sajtóközleményében.

A 140 fős hivatalt az Európai Bizottságon belül hozzák létre. „A hivatal a mesterséges intelligencia területén egy innovatív európai ökoszisztémát fog előmozdítani, amely versenyképes és az uniós szabályokat és értékeket tiszteletben tartja” – nyilatkozott Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos. Az EU nemrégiben fogadta el a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályt. Az új rendelet aszerint kategorizálja a mesterséges intelligencia különböző típusait, hogy mekkora kockázatot jelentenek. A nagy kockázatú MI-rendszerek csak számos követelmény és kötelezettség teljesítése esetén juthatnak be az uniós piacra, és vannak olyan MI-rendszerek, amelyek használata tilos lesz az általuk képviselt kockázat miatt. Ilyenek például az úgynevezett kognitív magatartási manipuláció és a társadalmi profilalkotás. Tiltja továbbá az olyan rendszerek használatát, amelyek biometrikus adatokból következtetnek egy ember faji származására, vallására vagy szexuális irányultságára.

A mesterséges intelligenciáról szóló rendelet megsértése esetén kiszabható bírságokat a jogsértő vállalat előző pénzügyi évi globális árbevételének százalékában vagy egy előre meghatározott összegben határozták meg, attól függően, hogy melyik a magasabb. A kis- és közepes vállalatokra és az induló innovatív vállalkozásokra arányos mértékű közigazgatási bírságokat szabhatnak ki. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálynak 2024. július végéig kell hatályba lépnie. (MTI)

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)