16° C
Ma 2025. május 09., péntek, Gergely és Katinka napja van.
16° C
Ma 2025. május 09., péntek, Gergely és Katinka napja van.
Főoldal 5 piac 5 Az építőipart érintő munkaerőhiányra kínál megoldást a Wienerberger új falazórobotja

Az építőipart érintő munkaerőhiányra kínál megoldást a Wienerberger új falazórobotja

máj 8, 2025 | piac

Magyarországra is megérkezett a WLTR elnevezésű falazórobot, az építőanyaggyártó Wienerberger és a cseh GreenBuild startup közös fejlesztése, amely teljes kőművescsapatok munkáját láthatja el, így megoldást kínál az építőipart érintő munkaerőhiányra – közölte a Wienerberger Magyarország május 7-én.

 

Hozzátették, hogy a robot óránként akár 10 négyzetméter falazat kivitelezésére képes, 3,25 méteres magasságig. A külső-belső teherhordó falak építésére alkalmas robot hozzávetőleg egy öt emberből álló kőműves csapat munkájának megfelelő kapacitással rendelkezik. A WLTR a falazóelemeket a tervrajzot követve, gépi precizitással helyezi el. A robot jelenleg a Wienerberger által fejlesztett falazóelemekkel dolgozik. A fejlesztéssel a Wienerberger célja, hogy megoldást kínáljon a szakemberhiánnyal küzdő építőipari cégek problémáira és hozzájáruljon az építőipar hatékonyságának növeléséhez – tették hozzá. Közölték, hogy a cseh piacon már nagy sikerrel alkalmazott WLTR hamarosan a magyar kivitelezők számára is elérhetővé válik. Az építőanyag-gyártó néhány éven belül tömeges elterjedésre számít, ugyanis a robotizált falazás teljes költsége versenyképes a hagyományos építési technológiákkal. Ez a lépés Magyarországon is elősegítheti a digitalizáció térnyerését és a fenntartható építési gyakorlatok elterjedését a szektorban.

Hozzátették, hogy ez az új technológia elsősorban azért előnyös az építőipari szereplőknek, mert több ember munkáját képes elvégezni és szinte bármilyen időjárási körülmény között egyenletes sebességgel és minőséggel látja el a feladatot, miközben hosszú távon megoldást ad arra a problémára, hogy egyre kevesebben választják a kőműves munkát.

A Wienerberger közölte, hogy a robot fejlesztése 2019-ben kezdődött, az első prototípus 2022-ben készült el. A fejlesztés első fázisát a cseh kormány technológiai ügynöksége és a Wienerberger több tízmillió cseh koronából finanszírozta. (MTI)

praxis

Több mint 600-an ajánlották fel területüket vízmegtartási célra

A Vizet a Tájba! program célja Magyarország vízmegtartási képességeinek erősítése a hazai vízkészletek mennyiségi és minőségi védelme, és a csökkenő készletek pótlása érdekében. A kezdeményezés nagy sikert aratott, a február 19-i indulástól számítva két hét sem...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)