A Műegyetem csapata első helyen végzett az amerikai Kereskedelmi Minisztérium égisze alatt működő NIST (Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet/National Institute of Standards and Technology) által szervezett nemzetközi ARIAC versenyen, elnyerve ezzel a 10 ezer dolláros fődíjat. A „Virsli Team” néven indult győztes csapat vezetője dr. Vidács Attila, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Távközlési és Médiainformatikai Tanszék egyetemi docense, tagjai: Bojtos László, Mátyás Gergely, Pető József.
Az USA Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézete (NIST) 2017-ben indította el az ARIAC (Agile Robotics for Industrial Automation Competition) versenysorozatot, melyen 2018 óta vesz részt a BME HSN LAB csapata. Az első évben a 6., a második évben az 5. helyet szerezték meg, idén pedig bravúros győzelmet arattak. A verseny célja az ipari robotrendszerek agilitásának fokozása úgy, hogy az automatizált üzemek hatékonyabban, nagyobb termelékenységgel és autonómiával működjenek, kevesebb időt és figyelmet igényelve az üzem dolgozóitól. Cél például, hogy a robotok autonóm módon észleljék a gyártási folyamat hibáit, automatikusan helyreálljanak ezekből a hibákból, mindemellett érzékeljék környezetüket és feladatokat végezzenek olyan alkatrészekkel is, amelyek nem előre megadott helyen vannak.
A 2020-as döntőbe jutott csapatoknak 15 előre nem ismert feladatot kellett minél gyorsabban és pontosabban végrehajtani a ROS (Robot Operating System) GEAR (Gazebo Environment for Agile Robotics) szimulátor által biztosított interfészen keresztül. A feladatok között szerepeltek véletlen meghibásodások; dinamikusan változó megrendelések; magas prioritású, később érkező módosítások; hibás vagy elégtelen számú alkatrész; az alkatrészek véletlen leejtése a robot megfogójából; szenzorok időszakos kiesése. A pontozás során a pontosság és gyorsaság mellett figyelembe vették az alkalmazott szenzorok összköltségét, továbbá szigorúan büntették, ha a robot véletlenül nekiütközött a csarnokon belül mozgó személyek valamelyikének.
A BME csapatának sikerét tovább növeli, hogy az elmúlt két év első helyezettjét, a volt NASA asztronauta, Dan Barry cégének csapatát sikerült legyőzniük. A verseny győzteseként a magyar csapat meghívást kapott az eredetileg Bostonba tervezett, de a vírushelyzet miatt virtuálissá alakított IEEE/ASME AIM 2020 (International Conference on Advanced Intelligent Mechatronics) konferenciára, továbbá az Elsevier RCIM (Robotics and Computer-Integrated Manufacturing) nevű folyóirat Agile Robotics for Industrial Applications című különszámában is megjelenési lehetőséget kaptak.
Fotó: ARIAC
A verseny honlapja:
Összefoglaló az idei versenyről: https://www.nist.gov/video/highlight-videos-2020-ariac-competition