A vízgyűjtőkön az elmúlt két napban hullott csapadék árhullámokat indított el a Tiszán és mellékfolyóin, egyes szakaszokon I. fokú vagy azt meghaladó vízszint is kialakulhat az ár levonulásával. A decemberben eddig érkezett csapadék már a nagy tavaink átlag vízállásán is megmutatkozik: emelkedett a Balaton és a Velencei-tó vízszintje is. A következő napok időjárása ugyanakkor nem ígér számottevő utánpótlást – közölte honlapján az OVF.
Az elmúlt 48 órában jelentős mennyiségű csapadék hullott a Felső-Tisza vízgyűjtőjén – Kárpátalján átlagosan 50 mm, helyenként akár a duplája is –, míg hazai területen és Erdélyben 25-35 mm eső esett. Mindez folyóinkon kisebb-nagyobb vízszintemelkedést okozott. A gyorsan levonuló árhullámok a Tiszán Tiszabecsnél és a Tarnán I. fok feletti vízállásokat eredményeztek. A következő napokban a Tisza további szakaszain, valamint a Túron, a Krasznán, a Bodrogon, a Fekete- és Fehér-Körösön is számítanunk kell az I. fokú árvédelmi készültségi szint elérésére, illetve meghaladására. A Tiszán a Tiszabecs és Tokaj közötti szakaszokon akár a II. fok szintjét is megközelítheti a vízállás. Mivel azonban a következő napokban a vízgyűjtőterületeken csapadékszegény és fagypont alatti időjárás várható, újabb árhullámok kialakulására nem kell számítani.
A Felső-Tiszán az árral együtt csak szórványosan érkezett PET palack és más uszadék, az utóbbi órákban pedig már nem is mutatkozott a kamerákon további mennyiség, ezért nincs szükség a hulladékeltávolító géplánc működésbe állítására. (Az időközben kialakult magas vízállás miatt erre egyelőre nem is lenne mód.)
December első felében nagy tavaink vízgyűjtőterületén is jelentős csapadék hullott és ez a mennyiség már elég volt ahhoz, hogy némileg emelkedjen a Balaton és a Velencei-tó vízállása. Az aszály által kiszárított talaj felső rétege már átnedvesedett, és egyre nagyobb mennyiség jut be a két tóba. A hónap eleje óta a Balaton átlag vízállása 5 cm-t nőtt, a Velencei tó vízszintje pedig az év utolsó hónapjában 7 cm-t emelkedett.
Forrás: OVF
Fotó: Drónnal készített képen belvizes termőföld Kaba határában december 19-én. Az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint az év korábbi időszakának aszályos időjárása után most jelentős mennyiségű víz van a talajban. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság 10 szakaszon rendelt el elsőfokú belvízvédelmi készültséget. MTI/Czeglédi Zsolt