Magasra törnek: az RWE Renewables GmbH és a SkySails Power GmbH hamarosan elkészül annak a 120 m²-es irányítható sárkánynak a végleges változatával, amelyet akár 400 méter magasra is fel lehet engedni, hogy ott aztán áramtermelésre használják. A tervezett kapacitás 200 kilowatt. A megfelelő németországi helyszínek kiválasztása most folyik.
A koncepció egyszerű: a talaj felett több száz méteres magasságban – erősen és egyenletesen fújó – szelet hasznosítják. A SkySails Power rendszerének része egy földi állomás is kábelcsörlővel, amelybe egy generátort építettek be. Amikor a sárkány a levegőbe emelkedik, egy drótkötelet húz ki a csörlőből – a csatlakoztatott generátor pedig áramot termel.
Amint a drótkötél eléri a maximális hosszát, megkezdődik a visszatérési fázis: a sárkány automatikusan olyan helyzetbe kerül, amelyben a húzóereje nagyon alacsony, vagyis lényegi ellenállás nélkül megfogható, illetve visszahívható. A generátor most motorként működik, feltekeri a kötelet. Ez a folyamat a „termelő” szakaszban keletkező energia töredékét igényli csupán. Amint a sárkány visszatért, kezdődhet a következő energiatermelő ciklus.
A jelenlegi berendezések teljesítménye 100-200 kilowatt. A további fejlesztések már a megawatt-tartományba eső teljesítményt ígérnek, ami már meglehetősen vonzó nagyságrend. A SkySails jelenleg egy ilyen rendszer fejlesztésén dolgozik.
„A repülő szélturbinák könnyű, kompakt kialakítása különös figyelmet fordít az emberekre és az állatokra. Ezek a rendszerek nagyon csendesen működnek, gyakorlatilag láthatatlanok a tájon, és alig vetnek árnyékot” – mondja Stephan Wrage, a SkySails Power GmbH vezérigazgatója. Szerinte ezek az előnyök hozzájárulhatnak a szélenergia elfogadottságának további növeléséhez is.
„Örülök, hogy mi alkalmazzuk először ezt az innovatív, környezetbarát technológiát” – teszi ehhez hozzá Katja Wünschel, az RWE Renewables szélerőművi szárazföldi és fotovoltaikus üzemeinek európai és az ázsiai-csendes-óceáni térségért felelős vezérigazgatója. “Mivel szárazföldön és tengermelléken (offshore) egyaránt használható, remekül egészíti ki a hagyományos szélenergia termelő metódusokat. Kollégája, Sven Utermöhlen, az RWE Renewables Wind Offshore globális részlegéért felelős munkatársa mindehhez azt teszi hozzá, hogy „Ez a kísérleti projekt nemcsak a decentralizált, megújuló energiaellátást egészíti ki, de nagyon ígéretes abból az aspektusból is, hogy az RWE villamosenergia-termelését 2040-ig éghajlat-semlegessé alakítsák.”