A brit Waterman Group kiadta az Anyagútlevél keretrendszert, hogy egységesítse az építőiparban az anyagok életciklusa során történő dokumentálást és kezelést. Az Anyagútlevél keretrendszer létrehozásával a Waterman célja, hogy az Anyagútlevél protokoll olyan ipari szabvánnyá váljon, amely a fenntarthatóságot és az együttműködést ösztönzi a piaci szereplők között.
A „jelentős előrelépésként” emlegetett keretrendszer – amely segíti az iparágat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalások teljesítésében – útmutatót nyújt az ágazat számára a projektben felhasznált anyagok átfogó adatbázisának létrehozásához. Olyan információkat rögzít, mint az anyagok, termékek és építőelemek azonosító adatai, specifikációi és teljesítményadatai. Ezek az adatok megkönnyítik a mérnökök, tervezők és kivitelezők számára a megalapozottabb döntéshozatalt a hatékony anyag-újrafelhasználással kapcsolatban, és lehetővé teszik számukra, hogy feloldják a felhasznált anyagok specifikációjával, teljesítményével és garanciáival kapcsolatos kétértelműségeket.
Az anyagútlevelet a BauMont Real Estate és a Yard Nine London központjában található Edenica irodafejlesztésénél próbálták ki, ahol a Waterman multidiszciplináris tanácsadási szolgáltatásokat nyújtott. A tanácsadó cég elmondta az NCE-nek (New Civil Engineer Magazin, az Institution of Civil Engineers hivatalos lapja – A szerk.), hogy az innováció hogyan segítette Fletcher Priest építészt, a Third London Wall projektmenedzserét és a Mace fővállalkozóját a 12 emeletes épület kapcsán a szén-dioxid-kibocsátás, valamint az építés és az üzemeltetés során a környezeti hatások minimalizálásában.
Az Anyagútlevél-adatokat a Waterman által a Circuland szoftverfejlesztővel együttműködve kifejlesztett digitális platformon keresztül tárolja és teszi hozzáférhetővé. Ez közvetlenül összekapcsolható a BIM-modellekkel, ami lehetővé teszi egy, az egész Egyesült Királyságra kiterjedő építőanyag-készletadatbázis létrehozását.
A Waterman úgy véli, hogy a platform átláthatósága az anyagtípusok, az újrahasznosított tartalom, az újrafelhasználásra szánt szétszerelt anyagok és az anyagok értékesítésére szolgáló online piactér „fokozza az anyagok erőforrás-hatékony felhasználását, és fenntarthatóbb jövőhöz vezet az építőiparban”.
Mark Terndrup, a Waterman építőipari szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója elmondta: „Az anyagútlevél-keretrendszerünk elindításával az a célunk, hogy az építőiparban az anyagok körforgását és a körforgásos gazdaság beindítását egy olyan robusztus folyamat segítségével ösztönözzük, amelyet bármelyik rendszer követhet. Az éghajlati vészhelyzet hatásai minden eddiginél súlyosabbak, és az anyagok élettartamának meghosszabbítása alapvető fontosságú a fejlesztési tervek teljes életciklusra gyakorolt szén-dioxid-hatásának minimalizálásához minden ágazatban.”