Az elemzés megállapítja, hogy a koronavírus járványnak az építőipar területén egy éven túl nyúló hatásai lesznek. A vállalkozások termelési kiesésekre, lassulásra, határidő módosításokra, helyenként a kivitelezések leállítására számítanak. Mindez komoly likviditási gondokat, és foglalkoztatási nehézségeket fog okozni. Az ágazati vállalkozások önerőből, munkavégzés nélkül, bevételek nélkül, másfél-két hónaptól tovább nem tudják a foglalkoztatást változatlan mértékben fenntartani, finanszírozni. A mikró- és kisvállalkozásoknál ez az időszak, összességében még rövidebb, és ezek vállalkozások nagy többségének a vészhelyzet kezelésére nincs stratégiája. Kormányzati beavatkozás nélkül sok építőipari, tervező és lebonyolító vállalkozás komoly bajba fog kerülni. Ugyanakkor eddig, ebben az évben nem okozott jelentős nehézséget az építőipar számára a járványhelyzet, a szektor januári és a februári teljesítménye is magas szinten volt, a várakozásoknak megfelelően alakult. A közepes- és nagyvállalkozások többsége tett intézkedéseket a munkatársak egészségének védelme érdekében, a mikró- és kisvállalkozások, illetve önfoglalkoztatók nagy többsége azonban sodródik az eseményekkel. Aki csak teheti, lemondja a találkozókat, a tervezőcégeknél működik az otthoni munkavégzés.
A munkába járás esetleges országon belüli korlátozása számos helyen ellehetetlenítené az építőipart. Különösen igaz ez Budapestre és agglomerációs övezetére, hiszen ebben a régióban jelentős vidéki építőipari kapacitás dolgozik, napi – heti ingázással biztosítva a szükséges munkaerőt.
A vállalkozások arra számítanak, hogy a következő hetekben kiszélesedik a járvány, ami komoly gondokat fog eredményezni az építőiparban. Az egymásra épülő folyamatok gyors vírusterjedést okozhatnak. Ennek egyik fő oka, hogy ebben a szakmában nem működik a home office és az építőanyag kereskedés javarésze nincs felkészülve az online kereskedésre.
Az elemzés végül a kormányzatnak azt javasolja, hogy amennyiben egy vállalkozás napi munkavégzés nélkül is fizet munkajövedelmet akkor ennek járulékos közterheit engedje el az állam. Ezen kívül az ÉVOSZ azt is szükségesnek tarja, hogy a koronavírus miatti helyzetben munkajogi támogatást is kapjanak, hogy mi a teendőjük, ha a dolgozó a vírus miatt nem tudja/akarja felvenni a munkát.
(Forrás: napi.hu, ÉVOSZ tájékoztató)
Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen
A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...