Egy EU-s projekt adatbázisa jelentős tartalékokat tárt fel a „felesleges” hulladékhő hasznosításra. Az energiaigényes iparágakból származó hulladékhő gyakran alkalmas a távfűtési rendszerekben történő felhasználásra, de jellemzően mégsem hasznosítják. Az sEEnergies projekt adatbázisa most áttekintést nyújt az EU-ban rendelkezésre álló kihasználatlan lehetőségekről.
Egyedül Németországban 29 petajoule ipari hulladékhő (lenne) felhasználható, ami több mint fél millió háztartás igényeinek felel meg. A hulladékhővel a távfűtésre általában használt szén- és gáztüzelésű erőművek kapacitása lenne kiváltható. (A részletes információk térképek és letölthető adatbázisok linkje a cikk végén található.)
Az EU SEEnergia projektje keretében egyetemek és kutatóintézetek konzorciuma holisztikus modellezési megközelítést dolgozott ki az épületekre, a közlekedésre és az iparra vonatkozó energiahatékonyság számszerűsítése érdekében az egész EU-ra vonatkozóan, és ezen ismeretek felhasználhatóvá tétele érdekében.
Az épületek hatékony és alacsony szén-dioxid-kibocsátású hőellátásának egyik lehetősége az ipari hulladékhő felhasználása a távfűtési rendszerekben. A vegyipar, a vas- és acélipar, a cement-, az üveg-, és a papíripar, illetve a finomítók nagy mennyiségű hőt termelnek elsősorban füstgázok kibocsátása révén, amelyet jelenleg csak ritkán hasznosítanak. Az említett konzorcium négy adatbázist kapcsolt össze annak érdekében, hogy fel lehessen becsülni, és ezáltal láthatóvá váljon ez az egész Európában kihasználatlan rejtett tartalék.
A Fraunhofer Rendszer- és Innovációs Kutató Intézet (Fraunhofer-Institut für System- und Innovationsforschung ISI) új módszert alkalmazott a hulladékhő-potenciál meghatározására. Első lépésként létrehoztak egy 1608 ipari telepet tartalmazó adatbázist, majd egy geoinformációs rendszerben összehasonlították a rendelkezésre álló ipari hőforrásokat a hőigénnyel, illetve a meglévő és potenciális távhőhálózatok adataival. Az eredményeket térképként jelenítik meg.
Az EU-szintű adatbázisok és a térképek összekapcsolása azt mutatja, hogy Németországban 29 petajoule (PJ) Európában pedig 151 PJ még felhasználható ipari hulladékhő keletkezik, ez a teljes mennyiség 35%-a. (A számításnál azt vették figyelembe, hogy a távhőt max. 10 km távolságra lehet jelentősebb veszteség nélkül szállítani.) Máshonnan közelítve: az EU-ban 1945 PJ a távfűtés jelenlegi igénye. Ennek nyolc százalékát lehetne hulladékhővel kielégíteni. Ugyanez a szám Németországban hét százalék.
A Fraunhofer ISI projektmenedzsere, Pia Manz szerint: „Az eredmények azt mutatják, hogy az ipari hulladékhő nagyban hozzájárulhat a hatékonyabb távhőellátáshoz. Karlsruhe jó példa erre: 2010 óta a közeli finomítóból származó felesleges hulladékhőt táplálják a távfűtési rendszerbe, és mintegy 32 000 háztartást látnak el ily módon. Ez azonban egyelőre Németországban és Európában sem gyakori eset.”
A Magyarországot is tartalmazó térképes adatbázis elérhetősége: https://euf.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=43888b15ffd7409d8e544ad83b3a59a6
Az sEEnergies projekt oldala: https://s-eenergies-open-data-euf.hub.arcgis.com/