Az elmúlt három nap során igen jelentős mennyiségű csapadék hullott a Duna bajor és osztrák területein, és a Dráva-Mura vízrendszerén, a Rába vízrendszerén pedig az augusztus 4-én, a délutáni órákban egy intenzív zivatarmező okozott rövid idő alatt igen jelentős csapadékmennyiségeket. A Rába vízgyűjtőjére területi átlagban 20 mm csapadék hullott, de lokálisan 40-100 mm közötti mennyiség is előfordult. A nagyobb csapadékterhelés a Rába legfelső részvízgyűjtőjét érte – tájékoztatott az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
A Duna alsó-ausztriai szakaszán augusztus 5-én, a reggeli órákban tetőzött a Traun-Enns vízgyűjtők árhulláma. Az Országos Vízjelző Szolgálat ma reggeli előrejelzése szerint a Dunai hazai szakaszán levonuló árhullám Nagybajcsnál augusztus 6-án a nap első felében a II. fokú szintet (540 cm) megközelítő értékkel tetőzhet. Budapestnél 500 cm körüli tetőzés várható augusztus 7-én napközben, az árhullám nagy valószínűséggel nem éri majd el a rakpart szintjét. A Dunán levonuló árhullámra, valamint a kedvezőtlen hidrometeorológiai helyzetre való tekintettel augusztus 5-én 6 órától 3 szakaszra rendelt el I. fokú árvízvédelmi készültséget Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság, mely Rajka, Dunaremete, Vének és Bácsa térségét érinti.
A Rábán Szentgotthárdnál kezdetben óránként 20-30 cm-t nőtt a vízszint, majd intenzívebb lett az áradás, 50-70 cm/ óra vízszintemelkedéssel. A hirtelen elindult vízszintemelkedések következtében ma hajnalban 4:30-kor 309 cm-es vízállással tetőzött (II. fok 330 cm), ezt igen gyors ütemű apadás váltotta fel.
Az árhullám Körmendnél várhatóan ma este a II. fokú készültségi szintet megközelítő értékkel fog tetőzni. Itt szintén rövid tetőzést követően ma hajnalban ismét áradni kezdett a folyó és jelenleg is intenzíven árad. Az előrejelzés szerint Körmendnél a tetőzés augusztus 6-án hajnali 5 órakor várható 420 +-20 cm-el (240 m3/s-al). Körmend térségében völgyi elöntések várhatók.
A Murán érkező árhullám Letenyénél az I. fok alatti értékkel tetőzik, augusztus 5-én. A Dráva hazai szakaszán az árhullám tetőzése elmarad az I. fokú készültségi szintektől. Az árhullámok magyarországi levonulására a Dráva-Mura vízrendszer erőműveinek üzemeltetése akár jelentős hatással is lehet.
A vízügy szakemberei folyamatos figyelőszolgálatot tartanak az említett területeken és a szükséges beavatkozásokat elvégzik.
Az előrejelzésekről további részletes információ a www.hydroinfo.hu és a hir.hydroinfo.hu weboldalakon található.
Forrás: OVF