2° C
Ma 2024. november 23., szombat, Kelemen és Klementina napja van.
2° C
Ma 2024. november 23., szombat, Kelemen és Klementina napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 fókusz 5 Építőipari helyzetértékelés

Építőipari helyzetértékelés

máj 10, 2020 | fókusz

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége hetente készít összefoglaló jelentést a koronavírus-járvány ágazati hatásairól. Legfrissebb elemzésüket május 8-án tették közre.

 

A járvánnyal összefüggő vírusos megbetegedések az építőiparban továbbra sincsenek. A 19. hét is úgy telt el, hogy COVID-19 vírusos megbetegedések a tervezői, kivitelezési, mérnöki lebonyolítói munkát nem akadályozták. A kijárási korlátozás vidéki feloldása még inkább szükségessé tette, hogy a vállalkozások odafigyeljenek az egészségügyi intézkedéseik betartására annak érdekében, hogy a megbetegedések továbbra is elkerülhetők legyenek. A vidéki munkáknál megsokasodott a helyszíni bejárások iránti megrendelői igény.

Az építőipar teljesítőképessége továbbra is adott. Határidő csúszásokat a járványhelyzet jellemzően továbbra is az épületépítéseknél, a lakásépítéseknél okoz. Ennek oka az egymásra épülő munkafolyamatok kisebb csoportokban való végeztetése, a nagy számú alvállalkozók munkaterületeinek fokozottabb elkülönítése, az import termékek hazai gyártmányokkal való kiváltásának időszükséglete. A megrendelők és a projekteken munkát végzők továbbra is türelemmel és fokozott figyelemmel kezelik a helyzeteket.

Az ÉVOSZ becslése szerint az építőipar 2020. január 1 – május 10. közötti teljesítménye 3-5%-kal maradhat el a 2019. év hasonló időszakához viszonyítva. Ez továbbra is jobb arány az Európai Unió országainak összesített teljesítményéhez képest, amit április végén 80-85%-ra becsült az Európai Építőipari Főszövetség (FIEC).

A járvány megjelenésétől kezdve tapasztalt építőanyagok gyors készletezése (bespájzolás) megszűnt, ami az anyaghiánytól való félelem megszűnését jelenti. A belföldi anyaggyártók folyamatosan dolgoznak, a termelés kiszolgálása biztosított. A fuvarozási nehézségek továbbra is lassítják a beszállításokat. Az akadozó import árut a megrendelők egyetértésével a legtöbb helyen hazai gyártású termékekkel kiváltották.

Május elején is a legnagyobb gondot az új projektek előkészítésének lelassulása, új szerződések megkötésének további csökkenése okozta. Az építési-beruházási célú közbeszerzéseknél jelentősen csökkent az eljárások száma, amíg az értékénél csak kisebb csökkenés tapasztalható. 2019. január 1 – május 6. között 1489 eljárás volt 509,8 Mrd Ft értékben, 2020. év hasonló időszakában mindösszesen 999 eljárás volt az építési- beruházási közbeszerzések piacán 498,6 Mrd Ft értékben. Egyre több olyan eljárás van, ahol az ajánlatkérő érdekkörében bekövetkezett változások miatt nem hirdetnek eredményt, ajánlatkéréseket vonnak vissza. A vállalkozói ajánlatadásoknak jelentős költségei vannak, amit ilyen esetekben indokolt lenne megtéríteni. E témában a Közbeszerzési Törvény szigorítását, a vállalkozói költségek megtérítését szorgalmazza a szakszövetség.

A magánmegrendelői körben az ország egész területén vannak előkészített projektek, amit nem indítanak el. Mindezek eredményeként az ágazat rendelésállománya a 19. héten tovább csökkent. A múlt év azonos időszakához mérten május elején mintegy 18-20%-kal lehet kisebb a rendelésállomány volumene. Továbbra is a mélyépítési alágazatban a legrosszabb a helyzet, ahol több mint 25%-kal csökkent a rendelésállomány a múlt év hasonló időszakához képest. A megrendelői elbizonytalanodás továbbra is egyaránt jelen van az állami, önkormányzati, lakossági és az egyéb magánmegrendelőknél.

Az ÉVOSZ hangsúlyozza, hogy az építőipari rendelésállomány, a tevékenység összértéke nagyobb volumenű kormányzati és önkormányzati megrendelések nélkül zuhanásszerűen fog csökkenni. Az ITM javaslati csomagjában szereplő „előrehozott” beruházási csomag létesítménysoros közzétételére várnak a vállalkozások. Ahhoz, hogy az építőipar húzó ágazat maradhasson, minél előbb kellene ismertetni és közbeszerzési eljárásban ajánlatadásra kiírni az állami és önkormányzati létesítményeket.

A munkaellátottság csökkenésével arányosan romlik a vállalkozások likviditási helyzete. Az állami és önkormányzati megrendelésekre végzett munkáknál növekvő nehézségeket okoz a teljesítések leigazoltatása, a befogadott számlák határidőn túli kifizetése. Az ÉVOSZ ezért kéri az elvégzett munkák gyorsabb leigazolását és az Államkincstár részéről történő gyorsított számlakifizetéseket.

Május első hetében tovább növekedett az építőiparon belüli álláskeresők száma. Jelenleg a járványhelyzet előtti létszámot, mintegy 335 000 főt az építőipar tovább foglalkoztatja. A rendelésállomány csökkenésével elsőként a szaktudás nélküli segédmunkások, betanított munkások veszíthetik el a munkahelyüket.

2020. év elejétől az építőipari cégek 5–8% közötti anyagár-emelkedést tapasztaltak. Az utóbbi három hétre nem volt jellemző a belföldi anyagok árának további emelkedése.

Ettől lényegesen magasabb árnövekedés volt az importtermékeknél, ami elsődlegesen a Ft/EUR árfolyam változásából fakad. Az árfolyam jelentős változásából adódó plusz költségek továbbra sem férnek bele a szerződésben vállalt árakba. Az emiatt szükségessé váló szerződésmódosításoknál a vállalkozások számítanak a megrendelői pozitív hozzáállásra. Az ÉVOSZ bízik abban, hogy a többszörösen benyújtott javaslata befogadásra kerül, miszerint az állami, önkormányzati (közösségi) megrendeléseknél és a támogatott magánlétesítményeknél az importtermékek költségének elszámolása számlával igazoltan, a beszerzés időpontjában fennálló árfolyamon történhessen. Ilyen központi iránymutatásra lenne szükség ezen megrendelőink felé.

Az újlakás-építés piacát elsődlegesen a visszatért 27%-os ÁFA töri meg, a járványhelyzet pedig a 19. héten is tovább rontott a helyzeten. Drasztikusan lecsökkent a március – április hónapban indított, kivitelezésbe vett új lakóingatlanok száma. A kistelepüléseken január 1-től igényelhető maximum 5 millió Ft nagyságú ÁFA-visszatérítés lehetőségét a járványhelyzet a mai napig blokkolja. Az építési vállalkozók is fontosnak tartják, hogy szélesebb körben fennmarad az új építésű lakásoknál a kedvezményes 5%-os ÁFA alkalmazása. A rozsdaövezetekben megvalósuló lakásépítéseknél érvényesíthető kedvezményes forgalmi adózás rendjét minél előbb kérjük bevezetni.

Az egyértelműség és az átláthatóság érdekében a rozsdaövezet jogszabályi meghatározására minél előbb szükség van a kedvezményes ÁFA alkalmazásával összefüggésben. Az ÉVOSZ javasolja, hogy elsőbbségi ügyintézést, döntéshozatalt kapjanak ezek a fejlesztések, gyorsított eljárási rend kerüljön kidolgozásra és bevezetésre.

Május első hetében a járványhelyzet építési piacra, építésgazdaságra gyakorolt pozitív hatásai is megfogalmazhatók.

  1. Javult a létesítmények megvalósításában résztvevők együttműködési készsége.
  2. Erősödik a verseny, ami az áremelkedések ellen hat, helyenként csökkenő vállalási árakkal találkozunk.
  3. Gyors ütemben halad az informatikai eszközök használata, szintet lép az építőipar digitalizációja.
  4. A korábban külföldön dolgozó, most itthon munkát vállalók szakmunkások, mérnökök köre bővül.

(Forrás: ÉVOSZ)

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)