A Bács-Kiskun Vármegyei Mérnöki Kamara Tartószerkezeti Szakcsoportjának szervezésében október 17-én napján csaknem ötven kamarai tagunkkal Budapestre utaztunk, úticélunk a Városliget volt. A szakmai program két fő pillérét a Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene Háza bejárása adta.
A szakmai nap első felében Szántó László, a Magyar Mérnöki Kamara Tartószerkezeti Tagozatának elnöke prezentációjának segítségével megismerkedhettünk a Néprajzi Múzeum új épületének tartószerkezeti rendszerével, valamint betekintést nyerhettünk az épület tervezési és kivitelezési folyamatába is. A Néprajzi Múzeum új épülete napjainkban Európa egyik legkorszerűbb etnográfiai múzeumépülete, mely igazán látványos és különleges megjelenéssel bír, a csaknem félmillió pixelből kialakított homlokzati díszítése, amely 20 magyar és 20 nemzetközi néprajzi motívum kortárs újrafogalmazását jeleníti meg, illetve a több mint 7.000 négyzetméteres lenyűgöző panorámát nyújtó tetőkertje mindenki figyelmét felkelti. A múzeum tervei Ferencz Marcel (NAPUR Architect) nevéhez fűződnek.
Második előadónk Puskás Balázs volt (Terraplan ’97 Mérnökiroda Kft.), aki bemutatta a Magyar Zene Háza épületének tervezési szakaszait, illetve kiemelte az épület legfőbb jellegzetességeit, melyeknek köszönhető, hogy a Zene Háza Magyarország legtöbb nemzetközi díjjal elismert új építészeti remeke. A Ház tervezője, Sou Fujimoto japán építész úgy álmodta meg a Zene Házát, hogy az épület és a körülötte lévő természet együtt él, tulajdonképpen már-már összeolvad, légiessége, fényviszonyai, tetőszerkezete, színei által olyan benyomásunk támad a Házba belépve, hogy nem egy zárt épületben, hanem továbbra is a természetben járunk.
Az ebédet követően csoportunk részt vett a két impozáns épületet bemutató vezetett sétán, testközelből láthattuk a létesítmények azon jegyeit, melyek igazán nagyszerűvé, egyedivé varázsolják azokat. A nap végén sok szép élménnyel távoztunk és biztosan elmondhatjuk, hogy ide még visszatérünk, akár egyénileg is.
Molnárné dr. Bóta Alexandra titkár