3° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.
3° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 piac 5 A Graphisoft meghívására Budapesten ülésezett az európai BIM szabványosítási bizottság

A Graphisoft meghívására Budapesten ülésezett az európai BIM szabványosítási bizottság

jún 26, 2023 | piac

A Graphisoft meghívására 2023. június 14-15-én Budapesten tartotta plenáris ülését az európai országok BIM szabványosítási bizottsága (CEN TC 442). A 2015-ben létrehozott testületnek minden európai ország tagja. Ez a szakmai testület készíti a kontinens országaiban kötelezően bevezetendő új BIM szabványokat, az eddig elkészült csomagok folyamatosan jelennek meg magyarul is. A nemzetközi BIM-közösségben a teljes építési értéklánc képviselteti magát és a bizottság mind a szakmai, mind kormányzati szervezetekkel egyeztet, együttműködik. A bizottság által elfogadott BIM szabványok kötelező érvényűek, megjelenésükkor minden CEN-tagnak vissza kell vonnia az ezzel ütköző szabványait, így létrejön az egységes európai építőipari szabvány. (Fotók: Reviczky Zsolt)

 

Øivind Rooth a CEN BIM munkabizottságának elnöke elmondta, hogy „Már számos olyan BIM-szabványt dolgoztunk ki, amelyek szükségesek az építőipar digitális átállásához, ezért most a kihívás számunkra a megvalósításban rejlik. Eddigi eredményeink közé tartozik például, hogy olyan központi nemzetközi szabványokat fogadtunk el európai szabványként, mint az IFC (open BIM-modell). Az ISO-val közösen kidolgoztuk a 19650-es szabványcsaládot (információkezelés a BIM segítségével). Szintén az ISO-val közösen, a CEN vezetésével kidolgoztuk az „A szükséges információs szint” (Level of information need) elnevezésű támogató szabványokat. Emiatt jelenleg Európa számít a nemzetközi BIM-szabványosítás motorjának.”

Termelékenység tekintetében az építőipar minden gazdaságban, tehát Európa összességét tekintve is a legrosszabbul teljesítő iparág. Számos nemzeti, európai és nemzetközi jelentés szerint a digitalizáció a legfontosabb lépés ahhoz, hogy az építőipar megváltozhasson, és elérje a hatékonysági és modernizációs célokat (30%-os költségmegtakarítás, 25%-os hatékonyságnövelés, €100/m2 költségmegtakarítás az épület életciklusa alatt, „zöld” építés (szén-dioxid kibocsátáscsökkentés).

A becslések szerint tíz éven belül a nem lakáscélú építések tervezési és építési szakaszainak teljes körű digitalizálása éves szinten 600-ról 1000 milliárd euróra növelné a globális költségmegtakarítást. Az európai BIM-piac értéke 2016-ban 1,8 milliárd euró volt, a várt növekedés 13%, és 2023-ban eléri a 2,1 milliárd eurót (2021-es adat).

A BIM szoftverek, megoldások fejlesztése gyorsan halad, és ez folyamat szintén igényli a közös szabványok kialakítását és alkalmazását az interoperabilitás és kompatibilitás biztosítása érdekében. Emiatt törvényszerű, hogy a szabványalkotási folyamatban részt vegyenek a szoftverfejlesztő vállalatok is. Magyarország a bizottság létrejötte óta részt vesz a szakmai munkában, a Magyar Szabványügyi Testület keretén belül működő MSZT/MB 442 tükörbizottsággal.

A budapesti kétnapos program alatt a hazai szakmai és piaci szereplők részvételével a magyar kormány képviselője és a bizottság vezetője kölcsönösen tájékoztatta egymást a magyar BIM koncepcióról, illetve a nemzetközi szabványalkotás aktualitásairól.

Reicher Péter, a Graphisoft Magyarországért felelős ország igazgatója elmondta: ”Örülünk, hogy sikeres volt az európai BIM szabványosítási bizottság budapesti ülése, amelynek részeként a magyar kormány képviselője találkozott az európai testület vezetőjével, és kölcsönösen tájékozódtak az aktualitásokról. Várakozásunk szerint ez segítheti az európai szabványok sikeres magyar adaptálását. Vállalatunk számára ez a munka azért is fontos, mert az építőipar digitalizálását a gyakorlatban a szoftverfejlesztők valósítják meg. Európában egyébként egyre több ország alkotja meg és használja a közös építőipari szabványrendszert, ami biztosítja, hogy bármely országban, azonos minőségben képesek beruházást hatékonyan megvalósítani.

Az egyik legsikeresebb nemzetközi példa Chile, mert ugyanúgy, ahogy Európában ISO alapú BIM szabványokat dolgoztak ki, és ezek alkalmazása minden 5000 m2-nél nagyobb középület jóváhagyásánál kötelező. Európában is több példát találni a BIM bevezetésére. Dániában év elejétől minden új épület terveinek jóváhagyásához kötelező benyújtani az LCCA-t (Életciklus-szén-dioxid-értékelés), amelyből általános európai szabvány is válhat, mivel a svédek, a németek és az írek is alkalmazni kívánják.

A CEN/TC442 munkafolyamatáról a magyar szakmai szóhasználat alapján elmondható, hogy a geometriai modellt tekintve a szabványok és a támogató szoftverek már eléggé kiforrottak. A bizottság munkafolyamata nagyon leegyszerűsítve most leginkább a digitális modellépítés alatt keletkező összes információra koncentrál, mint például az építési termékek tulajdonságai. A terméktulajdonságokat gyakran szabványokban határozzák meg. A CEN/TC442 szabványokat dolgozott ki arra, hogy hogyan lehet a terméket és a kapcsolódó tulajdonságokat egy digitális építőipari ökoszisztémában meghatározni.

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)