3° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.
3° C
Ma 2024. november 21., csütörtök, Olivér napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Rekordszámú gátat távolítottak el tavaly az európai folyókról

Rekordszámú gátat távolítottak el tavaly az európai folyókról

ápr 26, 2023 | kitekintő

Tizenhat országban legalább 325 vízlépcsőt, duzzasztógátat és átereszt távolítottak el tavaly az európai folyókról, hogy javítsák a természetes vizek egészségét és vadvilágát – írta a The Guardian című brit napilap online kiadása.

 

A gátak eltávolításával foglalkozó európai szervezet (Dam Removal Europe) éves jelentésében rámutatott, hogy Spanyolország már második éve vezeti a listát, amelyen Svédország és Franciaország a második, valamint harmadik helyen áll. Herman Wanningen, a világ halainak vándorlását segítő alapítvány (World Fish Migration Foundation, WFMF) igazgatója és a Dam Removal Europe alapítója elmondta: büszkeséggel tekint a számokra, amelyek azt mutatják, hogy az országok egyre gyakrabban távolítják el az elöregedett gátakat és duzzasztókat, hogy helyreállítsák a folyók élővilágát. Európa-szerte több száz folyót zárnak el különféle típusú gátak, amelyek tizenöt százaléka elavultnak tekinthető, és az összeomlás veszélye fenyegeti őket. Becslések szerint mintegy 150 ezer elöregedett vízi építmény található a kontinensen.

Norvégiában dinamittal robbantottak fel egy hét méter magas duzzasztógátat, amely 1916 óta torlaszolta el a Tromsa folyót. Az év legnagyobb projektje azonban a franciaországi Sélune folyón található La Roche-qui-boit vízerőmű gátjának eltávolítása volt. A tizenhat méteres építmény 1914 óta állt a folyón. Két európai ország – Lettországa és Luxemburg – első alkalommal hajtott végre hasonló projektet. A tavalyi év meglepetése volt, hogy az ukrajnai háború ellenére sikerült eltávolítani a Kárpátokban található, hat méter magas, elhagyatott, omladozó Bajurivka gátat. Ezzel 120 év után további 27 kilométer vált hozzáférhetővé a vándorló halak – például a pataki pisztráng és a dunai galóca – számára a Perkalaba folyón. 2022-ben az eltávolított akadályok csaknem 75 százaléka vízlépcső volt, míg a többi áteresz vagy duzzasztógát. Legalább tíz vízerőműgátat számoltak fel Angliában, Finnországban, Franciaországban, Norvégiában, Spanyolországban és Svédországban.

Tavaly 36 százalékkal több ilyen építményt bontottak le, mint 2021-ben, amikor 239 vízi akadályt távolítottak el. „A folyók természetes áramlásának és összeköttetéseinek helyreállítása érdekében végzett akadálytalanítás számos haszonnal jár az ökoszisztéma számára: ilyen például az árvízvédelem, a vízminőség javulása és a rekreációs lehetőségek” – mutatott rá Wanningen. (MTI)

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)