-1° C
Ma 2024. december 27., péntek, János napja van.
-1° C
Ma 2024. december 27., péntek, János napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer


* Elfelejtett jelszó
Emlékezzen rám


Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 piac 5 A fenntartható új és régi épületek tervezését is megkönnyítik az újdonságok

A fenntartható új és régi épületek tervezését is megkönnyítik az újdonságok

okt 3, 2024 | piac

A Graphisoft, a BIM szoftvermegoldások AEC piaci vezető fejlesztője bemutatta frissített termékpalettáját, köztük az Archicad 28 legújabb verzióját. A magyar piacon az Archicad, a BIMcloud, a BIMx és a DDScad biztosítják a BIM tervezési munkafolyamat világszínvonalú megoldását. A vállalat kutatja a mesterséges intelligencia felhasználási területét, amelynek egyik újítása az Archicad 28-hoz felhőalapon minden felhasználó számára elérhető.

 

A Graphisoft hazai piacvezető fő terméke az Archicad tervező szoftver, ami az Open BIM munkafolyamat központi megoldása, és együttműködik a vállalat és anyacégének, a Nemetschek Groupnak a termékkínálatával. A Graphisoft fejlesztési koncepciója az Open BIM szemléletre épül, de emellett az AEC piaci igények összességére is koncentrál. Emiatt nemcsak az építészek és szakági tervezői igények, hanem a globális piaci trendek is formálják a fejlesztési irányokat. Ezen hatások jelennek meg minden évben a termékpaletta megújulásában.

A vállalat két éve indította el a Technology Preview Programot, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók teszteljék és értékeljék az Archicad legújabb funkcióit. Ennek köszönhetően a felhasználói visszajelzések alapján véglegesítik a legfontosabb funkciók fejlesztését, illetve az iparági trendek finomítják ennek ütemtervét. A Graphisoft BIM megoldásainak fejlesztése érdekében a saját területein vezető globális vállalatokkal is együttműködik.

Reicher Péter, a Graphisoft a magyar piacért felelős országigazgatója elmondta, hogy: „A minden évben egyre fejlettebb BIM termékkínálatunk a magyar AEC piacon talán sohasem volt ennyire aktuális, mint most. Az új építési törvény elindította az építőipari digitalizációt, amelyhez mi itthon, magyar nyelven biztosítjuk a megoldásokat és a szakmai támogatást. Az üzleti környezet változik, és mi úgy látjuk, hogy most még inkább szükség van a hatékonyságnövelésre és főképp a költségcsökkentésre ahhoz, hogy sikeresek maradhassanak a vállalatok. Ennek a legjobb megoldása a munkafolyamatok digitalizálása. A Graphisoft legfrissebb termékpalettája a kisebb beruházástól a komplex építményekig világszínvonalú megoldásokat nyújt.”

 

Archicad 28

A mesterséges intelligencia egy nagyon izgalmas technológia és fejlesztési terület, amelynek építészeti alkalmazását a Graphisoft nemzetközi egyetemi partnereivel is kutatja. Az Archicad 28 egyik idei újdonsága, hogy a tavaly még csak technológiai teszteléssel és helyben telepítetten elérhető MI alapú vizualizációt most már minden felhasználó felhőalapon eléri. Ennek köszönhetően az építészek a korai tervfázisban számos vizualizációt, különböző tervopciókat hozhatnak létre egy klikkeléssel közvetlenül a felhőből, sokkal gyorsabb renderelési idővel, azonnali hozzáféréssel, asztali telepítés nélkül.

A vállalat az építészeti irányzatok igényeit is követi. Európában és már Magyarországon is fontos a fenntartható építészet, ezért ennek az előírásainak történő megfelelés évek óta része a vállalat fejlesztési politikájának, illetve az Archicad több megoldása is támogatja ezt a területet.

Nyugat-Európában fontos a meglévő épületállomány mai elvárások alapján történő modernizálása, amelynek az első fázisában a régi épületet pontfelhő alapú, lézeres szkenneléssel felmérik. Ezt az adatformát az Archicad már évek óta támogatja, de felhasználói igény az egyre részletesebb modellalkotás, ami egyre nagyobb adatbázist és fájlt igényel. Ezért az Archicad 28-nál a továbbfejlesztett pontfelhő kezelés érdekében a vállalat együttműködést kötött a BIMmTool-lal, hogy a korábbinál sokkal fejlettebb pontfelhő kezelést tegyen lehetővé, javítsa a Scan-to-BIM és a pontfelhő munkafolyamatokat. A BIMmTool továbbfejlesztett pontfelhő-képességeivel a pontfelhők integrálása, és így a felújítási és áttervezési projektek egyszerűbbek, és az építészek gyorsabban kezelhetik a nagy adatkészleteket munkafolyamatuk optimalizálása érdekében.

 

A fenntartható építészetben az új épületeknél elvárás, hogy a karbonlábnyom, az életciklus alatti energiafelhasználás kedvezőbb legyen. Az Archicadben tervezett épületmodellek már önmagukban tartalmazzák a fenntarthatóság számításához szükséges adatokat, de a vállalat nemzetközi együttműködésének köszönhetően a tervezők az Archicad sablonfájlba beépített karbonlábnyom adatokat egy gombnyomással most már át tudják küldeni a teljes életciklus analízist futtató különböző szoftverekbe. Ilyen például a One Click LCA megoldás, ami azért különleges, mert globális, régiókra is bontható adatbázissal rendelkezik, így ezek az elemzések régiónkra is elvégezhetők.

A tervopciókra vonatkozó továbbfejlesztett munkafolyamatokkal mostantól a tervezők még könnyebben kezelhetik a folyamatosan változó tervet, mert egyszerűsödött a tervvariációk és azok dokumentációjának kezelése, ami könnyebbé teszi a helyes döntések meghozatalát is. A közkedvelt parametrikus tervezési kapcsolat is még több modellezési funkcióval rendelkezik A Rhino-Grasshopper-Archicad Connection segítségével még több modellezési opció, egyedi forma tervezhető, amely felgyorsítja a parametrikus tervezési munkafolyamatot, és gyorsabban értékeli a tervezési variációkat a beépített hotlink modul, valamint a kiterjesztett gerenda- és oszloptámogatás révén.

A másik idei nagy újdonság a jelkulcsok funkció megjelenése. A jelkulcsok olyan dokumentációs és jelölési rendszert alkotnak, amely azonosítókulcsokat és azok adatait (cím, leírás, hivatkozás) tartalmazó adatbázison alapul. Segítségével a digitális modellhez illetve dokumentációhoz lehet hozzárendelni különböző termék- anyag és egyéb leírásokat. A fejlesztés felgyorsítja a dokumentációs munkafolyamatot és az egész dokumentáció szintjén biztosítható a jegyzetek egységes formátuma és tartalma.

A BIMcloud valós idejű együttműködést biztosít a projektcsapat tagjai (építészek, szakági tervezők stb.) számára, függetlenül a projekt méretétől és az irodák földrajzi elhelyezkedésétől. A tervezési folyamatban együttműködő szereplők és területek száma egyre bővül és egyre nagyobb adatmennyiség cseréjét és tárolását kell biztosítania a szolgáltatóknak. A Graphisoft és anyacége, a Nemetschek a biztonságos adatcsere és tárolás biztosítása érdekében újabb globális vezető felhőszolgáltatóval kötött együttműködést a felhőmunka támogatása érdekében. Az idén az új partner a Google.  Emellett az Archicad 28-ban a nyílt adatbázis formátumok, szabványok is tovább fejlődtek (pl. IDS, BCF 3, Revit adacsere 2024/25).

Az Archicad Collaborate előfizetés kiemelkedő értéket kínál az Archicad előfizetőknek az intuitív 3D tervezésre, az OPEN BIM együttműködésre és a minőségi dokumentációra, amely hatékony együttműködési képességekkel, felhőbiztonsággal és magával ragadó BIMx prezentációval is bővíthető.

A BIMx együttműködési és prezentációs megoldás, amely több mint egy nagyszerű 3D-s megtekintő, inkább egy produktív munkahelyi és mobil együttműködési megoldás. Az idei újdonsága az élsimítás 3D-ben, valamint a 3D modellek nagyobb interaktivitása, amelynél egyenként vagy csoportonként elrejthetők az elemek, és egyszerűen szabályozható a láthatóságuk. Emiatt például az ügyfelek leegyszerűsíthetik a terv felülvizsgálati folyamatát a különböző 3D-s modellek közötti váltással, mint például a tervopciók, az átépítési variációk vagy a szerkezeti megjelenítésre készült modellek. A BIMx futtatható az Apple Vision Pro-n, amely a legfejlettebb technológiájú VR szemüveg ma a világpiacon.

A Graphisoft Store-ban elérhető DDScad, az intelligens gépészeti, elektromos és épületgépészeti (MEP) tervezési eszköz, amely idei nagy újdonsága az Open BIM optimalizált projektmód, amely lehetővé teszi a szakági zökkenőmentes együttműködést a BIM-projektekben. A DDScad új verziójában a továbbfejlesztett fotovoltaikus rendszertervezés lehetővé teszik az elektromos mérnökök számára, hogy egy tisztább, zöldebb jövőt hozzanak létre. A frissített DIALux evo-DDScad Electrical kapcsolat a legkorszerűbb világítási rendszerek tervezését támogatja, valamint a kábeltálca rendszerek modellezését is.

fókusz

Egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye

A klímaváltozás a jég visszahúzódása, illetve a gleccserek fogyatkozása révén is szembetűnő – szögezte le a geológus szakma véleményére hivatkozva Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának december...

história

Decemberi mérnök-kalauz

Technikatörténeti érdekességek, programok, műszaki- és mérnöki évfordulók 2024 decemberében.   Mérnök-kamarai szakmai továbbképzések Az év utolsó napjához közeledve a kötelező szakmai továbbképzések teljesíthetősége érdekében a Magyar Mérnöki Kamara egyes szakmai...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)