Először kötik össze tenger alatti villamosenergia-kábellel Nagy-Britannia és Németország energiahálózatát. Az alapkőletételre május végén került sor. A fogyasztóknak jó hír, hogy Németország is áramimportőrré válik, és nem csupán az ellátás biztonsága miatt.
„Az Egyesült Királyság és Németország közötti első közvetlen villamosenergia-összeköttetés alapkőletétele egy újabb fontos építőelem az európai villamosenergia-ellátás biztosításához” – állítja Harald Bradke, a VDI (Verein Deutscher Ingenieure, Német Mérnökök egyesülete) energetikai szakértője. „Ezek a rendszerösszekötők lehetővé teszik a villamos energia cseréjét az európai villamosenergia-hálózatok között, növelve ezzel a versenyt és az ellátás biztonságát” – folytatja. Emellett a fogyasztók számára javulni fog az ár-érték arány. Németország villamosenergia-hálózata már régóta össze van kötve a szomszédos országok villamosenergia-hálózatával. Németország 2022-ben 60 terawattórát (TWh) exportált, 11,6 milliárd euróért, míg 33 TWh-t importált 9,2 milliárd euróért, vagyis az egyenleg pozitív volt.
„Ez a több mint tizenöt éve fennálló németországi nettó villamosenergia-exporttöbblet nemcsak a német villamosenergia-ipar magas pénzügyi bevételeihez járult hozzá, hanem Európa-szerte mérsékeltebb villamosenergia-árakhoz is vezetett” – sorolja Bradke. „A szélenergiából származó villamosenergia-termelés lassú bővülése miatt Németország várhatóan – legalábbis középtávon – villamosenergia-exportáló országból villamosenergia-importáló országgá fog alakulni, ahogyan ez már 2023-ban is történt.” Ez azonban nem az ellátásbiztonság miatt történne, hanem azért, „mert szomszédaink – különösen Észak-Európában – olcsó szélenergiát tudtak kínálni, és így nem volt szükség a drágább fosszilis tüzelésű német erőművekre”.
Az Egyesült Királyság nagyfeszültségű egyenáramú vezetékek révén Norvégián, Dánián, Hollandián, Belgiumon és Franciaországon keresztül kapcsolódik az európai kontinenshez, és onnan nagy mennyiségű villamos energiát kap. „Amíg nem készülnek el a Németország északi és déli része közötti ’villamosenergia-autópályák’, addig a német szélenergia az Egyesült Királyságba is áramlik, és nem kell többé korlátozni a szélerőművel teljesítményét, amikor a német partokon nagy a szélenergia-kínálat. Ez a német villamosenergia-fogyasztók számára pénzügyi könnyebbséget jelent majd” – mondja a VDI szakértője. Hosszabb távon azonban várható, hogy a Skóciánál lévő nagy szélerőművekből származó szélenergia olcsó áramot fog szállítani Németországba, különösen akkor, amikor a német Északi- és Balti-tengeren relatív szélcsend van.
Az európai együttműködés csökkenteni fogja az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az Egyesült Királyság és Németország közötti új távvezetéket az Európai Bizottság „közös érdekű projektként” (PCI) ismerte el. „Ez egy fontos, határokon átnyúló infrastrukturális projekt, amely segíti az európai országokat az energia- és klímapolitikai célok elérésében” – mondta Harald Bradke. „Ugyanakkor hozzájárul az európai villamosenergia-költségek további csökkentéséhez, és ezáltal az európai ipar nemzetközi versenyképességéhez. Ez biztosítja jólétünket.”
Forrás: https://www.vdi.de/news/detail/schleppender-windenergie-ausbau-macht-deutschland-zu-strom-importland