A klímaváltozás hatására a hőhullámok gyakorisága, intenzitása és időtartama folyamatosan nő. Ez különösen a városokban jelenthet gondot, mivel ott általában melegebb van, mint a környező területeken; az épületek és az elzárt felületek napközben felforrósodnak, és csak éjszaka, késéssel adják le a hőt. A hőhullámok idején a városok napról napra melegednek anélkül, hogy éjszaka lehűlnének. A hideg levegő különösen a városban játszik döntő szerepet a megfelelő városi klíma és a levegő minőségének biztosításában.
A környező területek hűvösebb levegője lehűtheti a városokat, de hogyan jut be? Vagy a környező völgyekből kiáramló hideg levegő áramlik be, vagy a városi hősziget, mint helyi alacsony nyomású terület szívja be a környező területek hűvösebb levegőjét. Ennek a hideg levegőnek a szállítása a talaj közelében történik, ezért nagyon érzékeny az olyan áramlási akadályokra, mint a gátak, falak, házsorok, fasövények, fák vagy erdők, amelyek gyengítik vagy leállítják a hideg levegő áramlását.
Helyi hideg levegő
A helyi hideg levegő olyan, amely hidegebb, mind a környező levegő, és a légkör alsó rétegeként a földfelszínen ül. Tiszta időjárási körülmények között fordul elő, csekély mértékben cserélődik, nem befolyásolják a regionális széláramlatok. Különösen éjszaka képződik a természetes, nem lezárt felületeken, kiváltképp alacsony növényzetű területeken. A hideg levegő rétegződése nagyon stabil, kifejezetten helyhez kötött.
Szélfolyosó
A városi hőszigetek relatív alacsony nyomású területként működnek, és a talajhoz közel hideg levegőt szívhatnak a környező területről a település felé.
Ne akadályozzuk a hideg levegő áramlását! A fa- és településmentes völgyek és a városi területeken található szellőzőutak, például zöldfolyosók vagy vasútvonalak elősegítik a hideg levegő áramlását. Ezt figyelembe kell venni a várostervezés során, annak érdekében, hogy a kintről érkező hideg levegő a lehető legmesszebbre jusson be a városokba. Ezeken a folyosókon kívül több szabad városi területre van szükség, például zöldövezetekre és parkokra a hőmérséklet csökkentése és a város levegőminőségének javítása érdekében.
A helyi hideg levegő a parkokban, kertekben és a városokon belüli parlagon lévő területek is előfordul, ami hozzájárul a hűtéshez. Már a kis, néhány hektáros területek is hűsítő hatásúak. A német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség tanulmánya szerint a fák ültetésével és a zöldfelületek kialakításával a városi területeken akár négy fokkal is csökkenthető a helyi hőmérséklet. Ez a levegő minőségét is javíthatja. A város- és utcatervezés során figyelembe kell(ene) venni a hideg levegő áramlását, mert ez nemcsak a várostervezésben játszik fontos szerepet, hanem a mezőgazdaságban, az úttervezésben és az emisszióvédelemben is.
A jövőben ennek az egészségvédelem szempontjából is központi szerepe lesz, mert az egyre melegebb napok mellett az úgynevezett trópusi éjszakák száma is jelentősen növekszik. Ez olyan éjszakákat jelent, amikor a hőmérséklet nem esik 20°C alá. Az éghajlatváltozás miatt ezek száma egyre több lesz, és a sűrű beépítés miatt lényegesen gyakrabban fordulnak elő a városokban, mint a környező területeken. Ez óriási hatással van az egészségre, mivel a túlmelegedés állandó stresszt okoz a szervezetben, ami különösen veszélyes az olyan veszélyeztetett csoportokra, mint az idősek és a gyermekek. Éppen ezért egyre több német régióban dolgoznak a megfelelő hővédelmi terveken. A felforrósodott városok hűvösebb levegővel való ellátása fontos várostervezési lehetőség az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A politikai döntéshozóknak is nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a hideg levegő kérdésére a városfejlesztésben, és megfelelő pénzügyi forrásokat kell rendelkezésre bocsátaniuk. A helyi hideg levegő egyre fontosabbá válik, különösen a klímaváltozás miatt, ezért fontos tényezője a fenntartható és jövőorientált területrendezésnek. Az éjszakai hideg levegő értékes természeti erőforrás, és csökkentheti a túlfűtött területekre nehezedő nyomást. Ennek eredményeként egyre fontosabb szerepet tölt be a város- és regionális tervezésben, sőt a kerületek tervezésben is.
Forrás: https://www.vdi.de/news/detail/kuehle-luft-fuer-heisse-staedte