Megépült a magyar és szlovén villamosenergia-átviteli hálózatot összekötő Hévíz–Cirkovce 400 kV-os határkeresztező távvezeték, amelynek június 30-i üzembe helyezésével Magyarország minden szomszédjával megteremtette villamosenergia-hálózata összekapcsolását – jelentette be Horváth Péter János, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke. A magyar-szlovén határmetszéken hamarosan megindul a kereskedelemi forgalom is, ami további hatékony lehetőségeket biztosít a gyorsan növekedő, időjárásfüggő megújuló energiatermelés számára, valamint az ellátásbiztonságot is erősíti – tette hozzá az elnök.
Horváth Péter János az új határkeresztező vezeték üzembe helyezésével kapcsolatban elmondta, hogy ezzel újabb történelmi mérföldkőhöz ért a magyar villamosenergia-rendszer fejlesztése, mivel az új rendszerösszekötővel Magyarország minden szomszédjával megteremtette villamosenergia-hálózata összekapcsolását. A magyar és szlovén villamosenergia-átviteli hálózatot összekötő Hévíz – Cirkovce 400 kV-os határkeresztező távvezeték részben uniós finanszírozással valósult meg, kiemelt uniós státuszt élvező közös érdekű projektként (Project of Common Interest). Az összekötő vezeték 2022. június 30-ai üzembe helyezését követően a villamosenergia-kereskedés fejlett piacösszekapcsolási mechanizmusokkal indul mind a másnapi, mind a napon belüli kereskedési időtávokon, ami további, piaci szempontból hatékony kereskedési lehetőségeket biztosít a gyorsan növekedő, időjárásfüggő megújuló energiatermelés számára is – emelte ki az elnök.
A magyar-szlovén határmetszék kapacitásszámításba történő bevonása az átvitelirendszer-üzemeltetők tájékoztatása szerint az alábbi ütemezés szerint alakul:
– kapacitásszámítás a másnapi időtávon a Core FBMC keretén belül történik: az első szállítási nap 2022. július 6.
– kapacitásszámítás napon belüli időtávon az SIDC keretén belül történik: az első szállítási nap 2022. július 7.
– az első hosszú távú (havi) kapacitásaukció a JAO-n keresztül történik, az első szállítási hónap 2022. augusztus.
Az új rendszerösszekötőnek nemcsak kereskedelmi hozadéka van, hanem egyúttal erősíti az ellátásbiztonságot is – mondta el a MEKH elnöke. Az összekapcsolt hálózattal rendelkező szomszédos országok átvitelirendszer-üzemeltetői nemzetközi kisegítési megállapodások megkötésével működnek együtt a teljesítményhiány káros hatásainak megelőzése, valamint a hálózati szűk keresztmetszetek kezelése érdekében. Célunk, hogy minél előbb létrejöhessen az erre irányuló szerződés a magyar és szlovén rendszerirányító között is – tette hozzá Horváth Péter János.