Megkezdődött a Déli összekötő vasúti Duna-híd építés alatt lévő, harmadik felszerkezetén az új hídelemek elhelyezése. A hatból az első négyszáz tonna súlyú acélszerkezetű elemet tegnap helyezték a pillérekre a kivitelező Duna Aszfalt Út- és Mélyépítő Zrt. munkatársai. Ez lett a pesti oldalon a parthoz legközelebbi hídelem – közölte közösségi oldalán a Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója.
Vitézy Dávid azt írta, hogy a dunai átkelő legdélebbi hidja a tervek szerint május végére lesz szerkezetkész, ekkorra ugyanis mind a hat hídelem a helyére kerül. A Déli összekötő másik két hídján már jelenleg is közlekednek a vonatok: az újonnan megépült harmadik, legészakibb hídszerkezetet tavaly április végén adták át konzorciumi partnerükkel, a beruházó Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt.-vel, a felújított középső hídon pedig 2021. december 11-től, a menetrend váltástól közlekedhetnek a szerelvények. A harmadik felszerkezet, és az ezen lévő új vasúti felépítmény elkészültével – ami idén őszre várható – három vágányossá bővül a Déli összekötő vasúti Duna-híd.
A híd nagyobb kapacitása a jelenleginél több elővárosi és távolsági, illetve tehervonat közlekedésére ad lehetőséget. Ehhez persze szükség van a teljes Déli Körvasút, azaz a Népligettől Kelenföldig tartó szakasz bővítésére is, ahol szintén három, illetve helyenként négy vágány épül.
A Déli Körvasút megépítése a Keleti pályaudvar átadása óta a legnagyobb vasúti fejlesztés Budapesten, amely kormányzati beruházással, európai uniós támogatással, és szintén a Budapest Fejlesztési Központ és a NIF Zrt. együttműködésében valósul meg. Már megkötötte a NIF a kivitelezői szerződést, a munka 2023-ban kezdődhet Kelenföld és Ferencváros között, és a tervek szerint 2027-ben fejeződik be a Déli Körvasút építése.
A körvasúton három teljesen új vasútállomás épül – Nádorkert, Közvágóhíd, Népliget –, és ezek adnak majd átszállási lehetőséget metróra, hévre, villamosra, illetve szolgálnak ki fontos célterületeket, így például lakóövezetet vagy oktatási központot.
A legutóbb elbontott hídelem utóhasznosításával épülhet gyalogos és kerékpáros híd a III. kerületben a Gróf Esterházy rakpart és az Óbudai-sziget között. A H-híd szomszédságában az új átkelőt így gazdaságosabban lehet megépíteni és a városképbe lehet illeszteni.
Fotók: Facebook / Vitézy Dávid