1° C
Ma 2024. november 25., hétfő, Katalin napja van.
1° C
Ma 2024. november 25., hétfő, Katalin napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Egy újfajta cementnek köszönhetően a beton áramot termelhet

Egy újfajta cementnek köszönhetően a beton áramot termelhet

jan 27, 2022 | kitekintő

Dél-koreai mérnökök feltaláltak egy olyan cementalapú kompozit anyagot, amelyből betonba ágyazva olyan szerkezeteket készíthetnek, amelyek a külső mechanikai energiaforrások – például lépések, szél, eső és hullámok – révén áramot termelnek és tárolnak. Azáltal, hogy az építmények egy részét energiaforrássá alakítják, a cement megoldhatja azt a problémát, hogy az épített környezet a világ energiafelhasználásának 40%-áért felel.
 

 

Az épületek használóinak nem kell aggódniuk az áramütés miatt. A vizsgálatok kimutatták: a cementkeverék 1%-os térfogatát kitevő szénszálak már elegendőek ahhoz, hogy a cement a kívánt elektromos tulajdonságokkal rendelkezzen anélkül, hogy a szerkezeti tulajdonságait veszélyeztetnék, és a keletkező áram jóval gyengébb volt, mint az emberi test számára megengedett maximális szint.

Az Incheon Nemzeti Egyetem, a Kyung Hee Egyetem és a Koreai Egyetem gépész- és építőmérnöki kutatói olyan cementalapú kompozitot (CBC) fejlesztettek ki szénszálak felhasználásával, amely triboelektromos nanogenerátorként (TENG), egyfajta mechanikai energiagyűjtőként is képesek működni.

A kifejlesztett anyag felhasználásával laboratóriumi méretű szerkezetet és CBC-alapú kondenzátort terveztek, hogy teszteljék annak energiagyűjtő és -tároló képességét. „Olyan szerkezeti energiaanyagot akartunk kifejleszteni, amely felhasználható nettó nulla energiafelhasználású szerkezetek építésére, és amelyek saját villamos energiát használnak és termelnek” – nyilatkozta Seung-Jung Lee, az Incheon Nemzeti Egyetem Építő- és Környezetmérnöki Tanszékének professzora. „Mivel a cement nélkülözhetetlen építőanyag, úgy döntöttünk, hogy elektromos vezető töltőanyagokkal együtt felhasználjuk a CBC-TENG rendszerünk központi vezető elemeként” – tette hozzá. (Kutatásuk eredményeit ebben a hónapban a Nano Energy című folyóiratban tették közzé.)

Az energiatárolás és -gyűjtés mellett az anyagot olyan önérzékelő rendszerek tervezésére is fel lehetne használni, amelyek külső energia nélkül figyelik a szerkezetek állapotát és megjósolják a betonszerkezetek hátralévő élettartamát. „A végső célunk az volt, hogy olyan anyagokat fejlesszünk ki, amelyek jobbá teszik az emberek életét, és nem igényelnek plusz energiát ahhoz, hogy megmentsék a bolygót. Arra számítunk, hogy a tanulmányból származó eredmények felhasználhatók a CBC alkalmazhatóságának kiterjesztésére, mint például a nettó nulla energiafelhasználású szerkezetek építése” – mondta Lee professzor. (Forrás: https://www.globalconstructionreview.com/electrifying-new-cement-makes-concrete-generate-electricity/ )

 

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)