Magyarországon elsőként üzemeltetnék fosszilis energia nélkül a szennyvíztisztító-telepet Zalaegerszegen néhány éven belül, ahol ennek egyik lépéseként január 25-én a szennyvíz hőenergiáját hasznosító rendszert avattak.
Balaicz Zoltán polgármester a beruházást bemutató helyszíni sajtótájékoztatón elmondta: a Modern Városok Program városfejlesztési keretéből, 268 millió forintos támogatással készült el a hőszivattyús rendszer. A mintegy 15 milliárd forintos városfejlesztési keretből csaknem száz helyszínen építenek vagy újítanak fel járdákat, utakat, parkolókat, de városi cégek telephelyeinek felújítását és eszközbeszerzését is támogatják, köztük a Zalavíz Zrt. energetikai korszerűsítését.
Arnhoffer András, a Zalavíz vezérigazgatója azt mondta: az elfolyó szennyvíz hőenergiáját hasznosítja az új rendszer, amellyel a telep földgázfelhasználását csökkentik, naponta nagyjából tíz háztartásnak elegendő energia megtakarítását elérve. Az a tervük, hogy 2024-25-re Magyarországon az első olyan szennyvíztelep legyen a zalaegerszegi, amelynek működtetése teljesen független lesz a fosszilis energiáktól. Ennek elérése érdekében a hőszivattyúk energiaellátását a későbbiekben napelemparkkal szeretnék biztosítani, de az itt termelt hővel önkormányzati ingatlanok fűtését is megoldhatják.
Bali Zoltán alpolgármester azt is hozzátette, hogy éppen tíz évvel ezelőtt adták át azt a biogáztelepet a szennyvíztelepen, amely járművek üzemanyagát és villamosenergia-termelést egyaránt biztosít.
Vigh László, a térség országgyűlési képviselője felidézte, hogy a rezsicsökkentés érdekében nyolc éve nem emelkedik Magyarországon az áram, a gáz- és a vízszolgáltatás ára, ennek a megőrzéséhez pedig folyamatos modernizációra van szükség. Azt is hozzátette, hogy a jelenlegi európai uniós költségvetési ciklusban Zala megyében minden olyan települést bekötnek a szennyvízhálózatba, ahol eddig még nem volt ilyen szolgáltatás. (MTI, fotó: Zalavíz/Facebook)