A brit Grimshaw stúdió egy 135 méter széles, napelemekkel ellátott lombkoronával fedett pavilont tervezett az emirátusi ingatlanfejlesztő cég, az Emaar Properties számára, amely a Dubai Expo fenntarthatósági negyedének kiemelkedő attrakciója.
A Terra elnevezésű pavilon a helyszín egyik főbejáratánál áll, és saját maga termeli a vizet, illetve az energiát. A fenntarthatósági negyed egyik főépületeként tervezett pavilon 6000 négyzetméternyi kiállítóteret tartalmaz, amely nagyrészt a földbe van ágyazva. Szerkezetét tekintve 97%-ban újrahasznosított acélból készült, küllemét tekintve a szárazságtűrő Ghaf-fa mintájára készült és egy óriási, a fa lombkoronájára hasonlító egység fedi, amely több mint 1055 napelemet tart.
A szerkezet kulcsfontosságú részét képezi a stúdió azon stratégiájának, hogy olyan épületet hozzon létre, amely víz- és áramellátás szempontjából is önellátó. A fő lombkoronán elhelyezett napelemek, valamint az azt körülvevő tizennyolc kisebb, forgó energiafa várhatóan évente négy gigawattóra villamos energiát termel.
A Grimshaw fenntarthatósági pavilonja abban is különleges, hogy a felhasznált víz 100 %-át újrahasznosítja. A fő lombkorona a csapadékvíz és a harmat összegyűjtésére szolgál, míg a további vizet a főszerkezetet körülvevő kisebb fák gyűjtik be. A főépületet kert veszi körül, amelyet úgy ültettek be, hogy a víz szűrésére, ellátására és újrahasznosítására használható vízhatékony tájat hozzanak létre.
„Ennél a projektnél mind a passzív tervezési stratégiák, az energiahatékonysági optimalizálás és a helyszíni energiatermelés kombinációját, mind a helyszíni vízvisszaforgatást kulcsfontosságú prioritásként jelöltük meg” – osztották meg a tervezők.
A látványos pavilon kiállítóterei földbe ágyazott betonszerkezetek sorából áll össze. A kiállítótermek külső falai a Hajar-hegységből származó kővel töltött gabionfalakból épültek. A pavilon magával ragadó kiállításait a New York-i székhelyű Thinc tervezőiroda tervezte az Eden Projecttel együttműködve. A galériákban a látogatókat a világ erdeibe és tengereibe kalauzolják, és megmutatják, milyen hatással van az ember a világra.
A pavilon az emirátusi ingatlanfejlesztő cég, az Emaar Properties számára épült, és a hat hónapos expó során a fenntarthatóságra összpontosító kiállításoknak ad helyszínt. A rendezvényt követően az épületet a tudománynak és a fenntarthatóságnak szentelt állandó múzeummá alakítják át.
Forrás: Grimshaw tops Dubai Expo Sustainability Pavilion with giant “energy tree” (dezeen.com)