Európa legnagyobb szuperszámítógépének fejlesztésébe kezd az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és az OTP Bank – jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter október19-én, Balatonfüreden az Infotér konferencia nulladik napján tartott előadásán.
A megállapodás keretében a legkorszerűbb, mesterséges intelligencián alapuló öntanuló magyar nyelvi modell fejlesztése valósul meg, amely egyebek mellett a telefonos ügyfélszolgálatokon képes kezelni akár teljes banki folyamatot. A magyarul bevitt adatokat a szuperszámítógép képes lesz a mindennapi élet egyéb területein is alkalmazni, például az oktatásban, a kutatás-fejlesztésben, a piaci szektorban – tette hozzá. Mint mondta, a szuperszászámítógép jelenleg a világ egyik legfejlettebb, kifejezetten mesterséges intelligencia feladatokra kifejlesztett eszköze, amely a jövő év közepéig két magyarországi helyszínen kezdi meg működését. Hozzátette: a számítógép kínálta lehetőségeket többek között állami szereplők, egyetemek, valamint a kis- és közepes vállalkozások számára is elérhetővé kívánják tenni.
Palkovics László beszélt arról is, hogy az adatokat nem szabad veszni hagyni, azokat kezelni kell. Az adatpolitika magában foglalja az adatvédelem mellett a közadatok és a magánadatok rendszerét is – mondta. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos jelentős lépésekről szólva elmondta, hogy 2018-ban létrehozták a mesterséges intelligencia koalíciót, 2019-ben elfogadták a mesterséges intelligencia stratégiát. Mint mondta, a mesterséges intelligencia értéklánc-elemei a Nemzeti Adatgazdaság Tudásközpont, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratóriuma és a Mesterséges Intelligencia Innovációs Központ. Az a cél, hogy a magyar lakosság egy százalékát kiképezzék a mesterséges intelligenciában való jártasságra. Ehhez videóalkalmazások, valamint oktatóvideók készülnek – hangsúlyozta.
A közelmúltban a Közszolgálati Egyetem, a Corvinus Egyetem és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gondozásában világot látott Mérők mérője című könyv első kötetéről szólva azt mondta, érdekes olvasmány, hiszen bemutatja a különböző módszertan alapján elkészített adatgyűjtések között tapasztalható eltérések problémakörét, vagyis azt, hogy a mérési eszközök különbsége milyen módon hat a kapott eredményre. (MTI)