5° C
Ma 2024. november 24., vasárnap, Emma napja van.
5° C
Ma 2024. november 24., vasárnap, Emma napja van.

Bejelentkezés

e-Mérnök Rendszer



Letöltés
MMK Középtávú stratégia
2021-2025


Főoldal 5 kitekintő 5 Elkészült a világ legerősebb árapály-turbinája

Elkészült a világ legerősebb árapály-turbinája

aug 10, 2021 | kitekintő

Július 28-án bejelentették, hogy a skót Orbital Marine Power mérnöki cég által kifejlesztett, O2 néven is jegyzett árapály-turbinát Skócia északi részén, az Orkney-szigeteken csatlakoztatták a szárazföldi elektromos hálózatra, és megkezdte a hálózatra kapcsolt energiatermelést az Európai Tengeri Energia Központban (European Marine Energy Centre, EMEC). Mindez azt jelenti, hogy a turbina már üzembe is állt, és energiát szolgáltat, tiszta, zöld energiával látva el az otthonokat.
 

 

A 74 méter hosszú turbina a közlés szerint a világ legerősebb árapály-turbinája. A következő 15 évben az Orkney-szigetek előtti vizekben fog állni, és kapacitása körülbelül 2000 brit otthon éves villamosenergia-szükségletét fedezi. A 2 MW teljesítményű turbina az EMEC szárazföldi elektrolizálóját is táplálja majd, amely zöld hidrogént (fosszilis tüzelőanyagok nélkül előállított hidrogént) állít elő, amely szintén tiszta energiaforrásként használható.

 

„Elképzelésünk szerint ez a projekt a világ árapály-erőforrásainak széles körű hasznosítását indítja el; szerepet kap az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, miközben egy új, alacsony szén-dioxid-kibocsátású ipari ágazatot hoz létre” – nyilatkozta Andrew Scott, az Orbital Marine Power vezérigazgatója a sajtóközleményben.

Az árapály-energia hasznosítása az óceáni árapály-mozgás természetes emelkedéséből és süllyedéséből származó energia átalakításával történik. Az O2 turbina két 20 méter átmérőjű, víz alá merülő lapátból áll, amelyek egy turbinához csatlakoznak, és az Orkney-szigetek partjainál változó áramlatokkal együtt mozognak. A turbinából a villamos energiát a tengerfenék mentén, kábeleken keresztül továbbítják a helyi szárazföldi villamosenergia-hálózat felé.

Az energia hasznosításának ez a módja nemcsak azért kívánatos, mert nem bocsát ki szén-dioxid-ot, hanem azért is, mert kiszámíthatóbb, mint más megújuló energiaforrások, például a nap- vagy szélenergia, amelyeket az időjárási viszonyok befolyásolhatnak. Az árapályenergia-termelés még gyerekcipőben jár, és viszonylag kevés nagyméretű árapályerőmű van a világon, de sokan azt állítják, hogy a világ egyes részein hatalmas előnyökkel járhat a vízenergia ezen innovatív formája, különösen az olyan erős áramlatokkal rendelkező tengerparti régiókban, mint az Egyesült Királyság északi részei.

A világ legnagyobb árapály-erőműve jelenleg a Dél-Korea nyugati partjainál található Sihwa-tó projekt, amely egy 500 ezer lakosú város háztartási szükségleteinek fedezésére elegendő energiát termel.

 

Forrás: https://www.iflscience.com/environment/worlds-most-powerful-tidal-turbine-starts-pumping-green-electricity-to-onshore-grid/

 

Videó: https://www.youtube.com/watch?v=ws5XoUJm8kU

 

 

kamarai hírekkiemelt kamarai hírek

Műszaki Értelmiség Napja, Debrecen

A Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, valamint a Magyar Tudományos Akadémia DAB Műszaki Szakbizottsága közreműködésével – a Magyar Mérnöki Kamara védnöksége alatt október 15-én konferenciát...

kitekintő

New Yorkban lebegő úszómedencét építenek a Brooklyn hídnál

Hamarosan egy különleges úszómedence lesz New York új attrakciója, melyet a 35-ös mólónál építenek meg Manhattan Lower East Side-ja közelében, a Brooklyn hídnál. Ám a megvalósítás előtt a biztonságos úszás megteremtése érdekében, a város az állammal közös...

digitális mérnök újság


Mérnökigazolvány
Kamarai kedvezmények


Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)