Amikor a Zoom fejlesztői bejelentették, hogy 2019 decemberétől 2020 nyaráig a napi felhasználóik száma 10 millióról több mint 300 millió résztvevőre nőtt, sejteni lehetett, hogy a pandémia előidézte sikertörténet számos klónt fog gyors fejlesztésre inspirálni. Ennek kiemelkedő példája az Mmhmm alkalmazás.
Az alkalmazás egyebek mellett azzal nyert elismertséget, hogy a közös, vagyis mindenki által látott felületen az előadó is a képben marad, kb. úgy, mint a tévés híradók bemondói. Ezen túlmenően még egy sor látványos, nem éppen hagyományos videóeffektet is igénybe vehetünk. Ennek vonzereje cseppet sem lebecsülendő: van, aki úgy fogalmazott, hogy a Mmhmm az unalmas Zoom hívást egy könnyen emészthető, látványos, színes tévéműsorrá alakítja.
A Covid látványosan felpörgette a videokonferencia platformok piacát, és a Zoomhoz hasonló alkalmazásokat ma már az iskoláktól a magánszférán át a közigazgatásig nagyon sok helyen rutinszerűen alkalmazzák. A fejlesztéseket finanszírozó befektetői kör vezetője a japán Softbank technológiai csoport. „A 100 millió dollárt (kb. 85 millió eurót) a további funkciók kifejlesztésére fogjuk fordítani – nyilatkozta Phil Libin, az Mmhmm alapítója és vezérigazgatója. Ennél talán érdekesebb, hogy nincs is szükségük a pénzre: „A 36 millió dolláros kezdeti finanszírozás után valójában nem terveztem, hogy friss tőkét szerzek, de hirtelen olyan nagy lett az érdeklődés a befektetők részéről…”
Az alapító megindokolta a még Szilícium-völgy-beli normák szerinti furcsa névválasztást is: „Fontos, hogy a nevet még evés közben is ki tudd mondani” – viccelődik Libin – aki szerint a fő fícsör természetesen mégsem ez. „Kapcsolja be az Mmhmm-t, és az alkalmazás virtuális színpaddá változtatja a szobáját. Emellett más videokonferencia-eszközökhöz hasonlóan az Mmhmm is számos állóképes és animált virtuális hátteret kínál a beszélgetések élénkítésére.”
A streaming konferencia mára az életünk része, és miért ne lehetne egyben szórakoztató is? A Mmhmm fejlesztői szerint ebbe simán beleférnek a kissé szokatlan effektek is: az előadó úgy is elköszönhet a nézőitől, hogy virtuális füstbombát dob a szoba közepére, hogy aztán rejtélyes módon felszívódjon.
Libin azon Szilícium-völgy-beli guruk közé tartozik, akik úgy vélik, hogy a távmunka a világjárvány lecsengése után is népszerű lesz, és a videokonferencia lesz a kötőszövet az emberek és a vállalatok között. „Mostantól mindenkinek szüksége lesz a videós jelenlétre is. Mindannyiunknak ezt kell tennünk, örökké”.
https://www.theverge.com/2020/7/7/21314035/mmhmm-personal-video-presence-beta-phil-libin-sequoia-app